K20 - K17 - K15

Super League K20 – Το πανόραμα της 6ης αγωνιστικής

b14438842330_paok_oly_0-4Ολοκληρώθηκε το Σάββατο 3/10 η 6η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Νέων Κ20. Το ματς που συγκέντρωσε τα βλέμματα ήταν το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, όπου ο Ολυμπιακός επικράτησε του ΠΑΟΚ με 4-0 στο γήπεδο του Μακεδονικού και παρέμεινε πρώτος στη βαθμολογία όντας αήττητος.

Δείτε τις συνθέσεις των ομάδων, τα αποτελέσματα καθώς και τα στατιστικά των ομάδων σε αναλυτικούς πίνακες.

6η αγωνιστική πρωταθλήματος Νέων Super League

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ – ΗΡΑΚΛΗΣ 0-0

Την ομάδα του Ηρακλή υποδέχτηκε στο Πανηπειρωτικό η Κ-20 του ΠΑΣ Γιάννινα. Η ομάδα του Χρήστου Αγγέλη αναδείχτηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα σε έναν αγώνα όμως που θα μπορούσε να είχε σκόρερ.  Από ένα ημίχρονο είχαν οι δύο ομάδες στο ματς. Στο 7′ ο Κόκας Δ. έκανε το σουτ αλλά απέκρουσαν τα σώματα των αμυντικών.Στο 12′ μετά από φάουλ του Γιάκου ο Ζιώγας έκανε την γυριστή κεφαλιά η μπάλα έφτασε στον Μπισέλα που από το ύψος του πέναλτι σούταρε αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στο 42′ χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ να ανοίξει το σκορ όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Αλεξίου ο Μυρσινιάς έκανε την πρώτη κεφαλιά η μπάλα έφτασε στον Ζιώγα ο οποίος έκανε νέα κεφαλιά που απέκρουσε την μπάλα ο τερματοφύλακας του Ηρακλή, αυτή έφτασε στον Τσιέπα που έκανε το δυνατό σουτ αλλά επάνω στην γραμμή απέκρουσε αμυντικός του Ηρακλή.

Στην επανάληψη όμως ο Ηρακλής ήταν σαφώς καλύτερος και ήταν ιδιαίτερα απειλητικός εκμεταλλευόμενος τα αμυντικά λάθη των ποδοσφαιριστών του ΠΑΣ. Έπεσε όμως πάνω στην καλή παρουσία του τερματοφύλακα Παππά ο οποίος είχε αρκετές σωτήριες επεμβάσεις.

Ο Γηραίος είχε και οριζόντιο δοκάρι σε δυνατό σουτ στο 54′.  Τον αγώνα σφύριξε ο Κωνσταντίνος Μπούμπας με βοηθούς την Αλεξάνδρα Ράπτη και τον Κων/νο Λιόντο.

ΠΑΣ Γιάννινα (Χρήστος Αγγέλης): Παππάς, Τσιέπας, Κόκας Α., Καλύβας (60′ Μανιφάβας), Μυρσινιάς, Μασούρας, Μπισέλας (65′ Μούτσιος), Γιάκος, Ζιώγας, Αλεξίου (74′ Βασιλείου), Κόκας Δ.Στον πάγκο βρίσκονται οι Μούτσιος, Τριάντος, Βασιλείου, Παπαιωάννου, Σιχλιμοίρης, Μανιφάβας, Τσιαφίτσας.
Ηρακλής (Αθανάσιος Χατζηαθανασίου): Ηλιάδης, Καλφούντζος, Κασαπίδης, Αβραμίδης, Τσότρας, Ρότας, Δούμτσιος, Βλαχόπουλος, Μεζίνης (77′ Γκιάτας), Αμαραντίδης, Χουζούρης (68′ Μπίκας).

ΑΕΛ ΚΑΛΛΟΝΗ – ΒΕΡΟΙΑ 1-2

Σπουδαία νίκη με σκορ 2-1 πέτυχε η ομάδα Κ20 της Βέροιας στη Μυτιλήνη κόντρα στην αντίστοιχη της ΑΕΛ Καλλονής.

Οι «κυανέρυθροι» προηγήθηκαν νωρίς στο σκορ με τον Ξόμπλιο (12′) αλλά στις αρχές της επανάληψης δέχθηκαν την ισοφάριση από τους γηπεδούχους. Τελικά, με γκολ του Παπουτσίδη στις καθυστερήσεις του αγώνα κατάφεραν να αποδράσουν με τους τρεις βαθμούς από την Μυτιλήνη

ΠΑΟΚ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-4 (περισσότερα για το ματς ΕΔΩ)

Με γκολ των Μεγαρίτη, Πλέγα, Ανδρούτσου, Βάρκα, ο Ολυμπιακός Κ20 επικράτησε με το εμφατικό 0-4 του ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη.

ΠΑΟΚ: (Ιβιτς) Κουτογλίδης, Δεληγιαννιδης (70′ Μπατάεφ), Κάκκο (56′ Δημητριάδης), Συράκος, Πατράλης, Τοπαλίδης, Παναγιωτίδης, Χατζηδίμπας, Κτιστόπουλος (56′ Ρανγκέλοφ), Τσιαμπάζης, Παντεκίδης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: (Βούζας), Γαβαλάς, Σάλιακας, Νικολάου, Βατουσιάδης, Τόλι, Μεγαρίτης, Μανθάτης (87’ Δερμιτζάκης), Πλέγας, Ανδρούτσος (78’ Βάρκας), Λάτσι (81’ Κουγιός), Τσιμίκας.

ΞΑΝΘΗ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ  3-1

Την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα Νέων, πανηγύρισε η ομάδα Κ20 της Skoda Ξάνθης, καθώς επικράτησε με 3-1 της αντίστοιχης του Παναθηναϊκού στο παιχνίδι που έγινε στο αθλητικό της κέντρο της Ξανθιώτικης ομάδας στα Πηγάδια. Σε ένα αρκετά καλό παιχνίδι η Ξάνθη άνοιξε το σκορ στο 19′ με τον Μπουνταγκίδη να κάνει το 1-0.

Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε στο 40′ με τον Αγγελόπουλο. Το 1-1 ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Ορφανίδης έβαλε μπροστά στο σκορ τους ακρίτες στο 66′ γράφοντας το 2-1, ενώ στις καθυστερήσεις οΧατζής διαμόρφωσε το τελικό 3-1.
Οι δύο ομάδες είχαν κι από ένα δοκάρι, με τον Οκάν οι γηπεδούχοι και με τον Λάμπρου ο Παναθηναϊκός.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Περικλής Παρχαρίδης (Τσακίρης – Χασιώτης) της ΕΠΣ Δράμας.

SKODA ΞΑΝΘΗ: Σταθάκης, Ζώτος, Ψεμματάς, Χατζητερζόγλου, Πουλουκτσής, Μπουνταγκίδης, Χατζής, Ορφανίδης, Λαζαρίδης (46′ Χατζηχασάνογλου), Δημητριάδης (58′ Κώστας), Φασίδης (89′ Σαμπανίδης).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Βασίλας, Τριανταφυλλόπουλος (80′ Παπανικολάου), Μαυρομμάτης, Ευαγγέλου, Τζανουλίνος, Στάικος, Αγγελόπουλος Β., Αγγελόπουλος Γ., Νιούμαν (62′ Χατζηγιοβάνης), Λάμπρου, Μίγγος.

ΑΕΚ – ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 0-2

Σπουδαία νίκη πανηγύρισε η ομάδα Κ20 του Ατρόμητου στα Σπάτα, καθώς επικράτησε εκτός έδρας, της αντίστοιχης της ΑΕΚ με 2-0. Μωραΐτης και Λημνιός τα γκολ.

Ο αγώνας ήταν πολύ δυνατός με τον Ατρόμητο να έχει καλή τακτική ανάπτυξη και να είναι καλύτερος και ιδιαίτερα στο πρώτο μέρος, όπου πέτυχε και τα δύο γκολ. Η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει στην επανάληψη, να πιέζει για το γκολ, που θα την ξανάβαζε στο παιχνίδι, αλλά δεν κατάφερε να το σημειώσει.

Οι Περιστεριώτες άνοιξαν το σκορ στο 34’ με τον Μωραΐτη, μετά από φάση διαρκείας στην εστία του Ντούνη.

Πέντε λεπτά αργότερα (39’) ο Ατρόμητος κατάφερε να κάνει το 2-0 μετά από εκτέλεση φάουλ και σουτ του Λημνιού μέσα από την μικρή περιοχή.
Οι παίκτες της ΑΕΚ αποδιοργανώθηκαν με τα δυο γκολ, και οι οδηγίες του Στέλιου Μανωλά στο ημίχρονο τους ανέβασαν και παρουσιάστηκαν πιο δυνατοί στην επανάληψη. Ο κόουτς της ΑΕΚ έπαιξε με 3 στην άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο η Ένωση αν και πίεσε, δεν κατάφερε να διασπάσει την καλή αμυντική λειτουργία του Ατρόμητου ο οποίος και στο δεύτερο ημίχρονο στάθηκε εξίσου καλά με το πρώτο.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι σε αντεπίθεση, με την ΑΕΚ να σημαδεύει κι αυτή σε μια φάση δυο φορές το δοκάρι με σουτ του Τσέλιου.

Ο Ατρόμητος αγωνίστηκε τα τελευταία 10’ λεπτά του αγώνα με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Κωστούλα στο 80’ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
Τον αγώνα παρακολούθησε ο πρόεδρος της ΠΑΕ Ατρόμητος κ. Γιώργος Σπανός.

ΑΕΚ: Ντούνης, Βιδάλης, Γιαννούτσος, Γραμματίκας, Μαρκοπουλιώτης, Γαλανόπουλος, Καρβουνίδης (60’ Παπάζογλου) Λίτσι, Τσέλιος (68’ Σπηλιώτης) Βλαχομήτρος (46’ Αντωνίου) Κυριαζής.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Θεοδωράκης, Γιαταγανάκης, Κατράνης, Μωραϊτης, Κωστούλας, Χρουσιέλ (56’ Παυλής) Λημνιός, Νάτσος, Ρεγκάκος, Μπαστάκος (79’ Παπασπύρος) Τατσόπουλος (86’ Νταβιώτης).

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ – ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ 1-3

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠ. – ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ 1-1

Μετά από ένα δυνατό παιχνίδι που δεν είχε πολλές φάσεις, Αστέρας και Πλατανιάς αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στην Τρίπολη.  Η Κρητική ομάδα προηγήθηκε στο 22ο λεπτό με σουτ του Ευγένιου Ρουσσάκη από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ενώ ο Αστέρας ισοφάρισε στο 73’ με κοντινό πλασέ του Γιάννη Τσιώλη μετά από κεφαλιά-πάσα του Συρεγγέλα.

Οι γηπεδούχοι δημιούργησαν ευκαιρίες για γκολ με τα σουτ των Igor (9’), De Blasis (19’), την κεφαλιά του Igor, που έστειλαν την μπάλα να περάσει ελάχιστα άουτ από την εστία του Πλατανιά, την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκρόσιου που απέκρουσε ο Κουράκης (45’) και την διπλή προσπάθεια στα σουτ των Igor και Συρεγγέλα (67’).

ΑΣΤΕΡΑΣ: Στεφανίδης, Παπαπέτρου, Παπαγγελής, Μάνος, Παπαγεωργίου, Νάτσης, Igor, Μαργαρίτης (89’ Κονιδάς), Συρεγγέλας (81’ Καραμήτος), De Blasis, Γκρόσιος (64’ Τσιώλης).

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Κουράκης, Μαραγκουδάκης, Κολομπάκης (53’ Παπαδάκης), Shehu, Εμμ. Ρουσσάκης, Τουγλής, Τσατσαρώνης, Σκουλουδάκης, Τσελά (72’ Σκουρτάι), Ευγ. Ρουσσάκης (85’ Καμπόσος), Παπανικολάου.

Η Κρητική ομάδα προηγήθηκε στο 22ο λεπτό με σουτ του Ευγένιου Ρουσσάκη από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ενώ ο Αστέρας ισοφάρισε στο 73’ με κοντινό πλασέ του Γιάννη Τσιώλη μετά από κεφαλιά-πάσα του Συρεγγέλα.

Ο ΑΣΤΕΡΑΣ δημιούργησε ευκαιρίες για γκολ με τα σουτ των Igor (9’), De Blasis (19’), την κεφαλιά του Igor, που έστειλαν την μπάλα να περάσει ελάχιστα άουτ από την εστία του Πλατανιά, την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκρόσιου που απέκρουσε ο Κουράκης (45’) και την διπλή προσπάθεια στα σουτ των Igor και Συρεγγέλα (67’) που έφερε δύο αποκρούσεις του Κουράκη.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Πλατανιάς: Κουράκης, Μαραγκουδάκης, Κολομπάκης (53’ Παπαδάκης), Shehu, Εμμ. Ρουσσάκης, Τουγλής, Τσατσαρώνης, Σκουλουδάκης, Τσελά (72’ Σκουρτάι), Ευγ. Ρουσσάκης (85’ Καμπόσος), Παπανικολάου.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 0-3

Την πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα Κ20 της Super League γνώρισε η Κ20 του Παναιτωλικού. Έχασε με σκορ 3-0 από τον Πανιώνιο στο Emileon.
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Αθανασόπουλος, Καράι, Κωνσταντινόπουλος, Χαντάκιας, Σάαντο, Μαργαρίτης (72’ Ζίγκηρης), Κοντογιάννης Ι., Γιαννιώτης (80’ Μυτιλήνης), Βασιλούδης, Βακράκος (46’ Καββαδίας), Μωραΐτης.

16 ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 6 3 0 3 3 1 8 -7

Η ομάδα Νέων του Ολυμπιακού έχει πετύχει ως την 6η αγωνιστική (3/10), 21 γκολ χωρίς να έχει δεχτεί κανένα και παραμένει πρώτη στο Πρωτάθλημα Νέων Κ20 της Super League. Στο παρακάτω πίνακα δείτε τα γκολ που έχουν σημειώσει ως τώρα οι πιο επθετικογενείς ομάδες