Football League – Νέο…στοπ στην ΑΕΛ! (photos+vid)

asa-ael24

Ένα από τα καλύτερα παιχνίδια που έγιναν φέτος στο ΔΑΚ Καρδίτσας ΔΕΝ είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι φίλαθλοι της Καρδίτσας λόγω της τιμωρίας της Αναγέννησης.

Οι κιτρινόμαυροι, κάνοντας μία από τις πιο μεστές τους εμφανίσεις αναδείχτηκαν ισόπαλοι 1-1 με την ΑΕΛ στο Θεσσαλικό ντέρμπι και χειροκροτήθηκαν από τον λίγο κόσμο που μπόρεσε να βρεθεί στο γήπεδο και εκτίμησε την προσπάθεια και την καλή τους εμφάνιση.

Γενικότερα ήταν ένα παιχνίδι πραγματικό ντέρμπι ανάμεσα σε δύο ομάδες που δεν έδειξαν να έχουν διαφορές παρά την βαθμολογική που τους χωρίζει και σαν μια συνολική εκτίμηση θα λέγαμε ότι ήταν δίκαιο.

Η Αναγέννηση πάντως διαμαρτύρεται για άλλη μια φορά φέτος για διαιτητικές αποφάσεις που θα μπορούσαν έχουν αλλάξει τη ροή του παιχνιδιού.

Δείτε βίντεο με τα στιγμιότυπα από τον αγώνα:

Συστήματα

Με το γνωστό 4-3-3 ξεκίνησε το παιχνίδι ο κ. Θεοδοσιάδης.

Κουτσόπουλος κάτω από τα δοκάρια, αριστερά στην άμυνα ο Δημόπουλος, δεξιά ο Σάββας και στόπερ οι Γκόλιας, Κισκαμπάνης. Αμυντικό χαφ μπροστά από την άμυνα ο Καραχάλιος και πιο προωθημένοι στη μεσαία γραμμή οι Μπιτέλης, Υφαντής. Σέντερ φορ ξεκίνησε ο Τσούκαλος και τον πλαισίωναν από δεξιά ο Μπλέντι και από αριστερά ο Μαυριάς.

Ο κ. Ντόστανιτς προτίμησε σύστημα 4-2-3-1 με τερματοφύλακα τον Ξενοδόχοφ, δεξιά στην άμυνα τον Μασούρα και αριστερά τον Μονιάκη. Στόπερ ξεκίνησε τους Βέρτζο, Κομεσίδη με τον πρώτο να τραυματίζεται στο 5 και να τον αντικαθιστά ο Γιοβάνοβιτς.

Μπανούσης και Ναγιάρ ήταν τα αμυντικά χαφ, στην τριάδα μπροστά απ’ αυτούς οι Μπουντόπουλος δεξιά, Ροβίθης αριστερά και επιτελικός ο Ουρντάτο. Τέλος στην κορυφή της επίθεσης κινούνταν ο Μαρουκάκης

Η μορφή του παιχνιδιού

Δυνατά μπήκε στο παιχνίδι η Αναγέννηση και προσπάθησε να πάρει τον έλεγχο.

Είχε δύο μαζεμένες ευκαιρίες στο ξεκίνημα του ματς και ήταν η ομάδα που έδειχνε να πατάει καλύτερα στο γήπεδο και να βρίσκει πιο εύκολα διαδρόμους για τη δημιουργία επικίνδυνων καταστάσεων. Παράλληλα αμυντικά στεκόταν πολύ καλά και περιόρισε τους πρωτοπόρους σε μακρινές και ακίνδυνες προσπάθειες.

Οι κιτρινόμαυροι στο διάστημα αυτό έπαιξαν με μεγάλη σοβαρότητα, έβγαλαν ποιότητα και είναι κρίμα που ο κόσμος τους δεν ήταν στο ΔΑΚ να τους χειροκροτήσει. Παρόλα αυτά η Λάρισα, που δεν ήταν κακή αλλά σαφώς λιγότερη απειλητική, πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια κόντρα στην ροή του παιχνιδιού και του τι δικαιούνταν οι δύο ομάδες από την παρουσία τους στον αγωνιστικό χώρο.

Το γκολ ήρθε στο λεπτό των καθυστερήσεων και έδωσε ψυχολογικό αβαντάζ στους φιλοξενούμενους.

Με το ξεκίνημα σχεδόν της επανάληψης ο Θεοδοσιάδης κάνει δύο αλλαγές αλλάζοντας πρόσωπα και θέσεις. Ο Πιτταράς αντικαθιστά τον Δημόπουλο και πάει στα δεξιά της επίθεσης για να οπισθοχωρήσει ο Μπλέντι, ενώ ο Μοσχάκης παίρνει θέση στη μεσαία γραμμή αντί του Υφαντή.

Σχεδόν αμέσως μετά τις αλλαγές η Αναγέννηση ισοφαρίζει και από εκείνο το σημείο και μετά το παιχνίδι ανοίγει με τις δύο ομάδες να δείχνουν ότι δεν τις ικανοποιεί η ισοπαλία και πως στοχεύουν στη νίκη και την κατάκτηση των τριών βαθμών.

Με Ακασού και Λαμπρόπουλο κλείνουν τον κύκλο των αλλαγών οι δύο προπονητές και μπαίνουμε στο τελευταίο δεκάλεπτο με τα πάντα ρευστά

Η Λάρισα στο διάστημα αυτό δείχνει πιο επικίνδυνη και φθάνει δυο φορές κοντά στο γκολ αλλά δεν το πετυχαίνει και το 90λεπτο ολοκληρώνεται και μπαίνουμε στις καθυστερήσεις που είναι το αγαπημένο διάστημα της Αναγέννησης. Αλλά αυτή τη φορά δεν έρχεται το γκολ και το ματς ολοκληρώνεται ισόπαλο αφήνοντας μάλλον ευχαριστημένες τις δύο ομάδες.

Τα γκολ

45+1 Ο Μπουντόπουλος κινήθηκε έξω από την περιοχή και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στο «Γάμα» του Κουτσόπουλου για το 0-1

60 Προσπάθεια και σέντρα του Μπλέντι από αριστερά, η μπάλα δεν απομακρύνεται καλά από τους αμυντικούς και στρώνεται στον Μαυριά που με «κεραυνό» ισοφαρίζει σε 1-1

Το φιλμ του αγώνα

7 Κάθετη μπαλιά του Μπιτέλη στον Τσούκαλο, το σουτ του τελευταίου απέκρουσε ο Ξνοδόχοφ

8 Εκτέλεση κόρνερ από τον Μαυριά και πάσα του Δημόπουλου στον Μπιτέλη που έκανε σέντρα σουτ αλλά κανείς δεν πρόλαβε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα

16 Ο Μαρουκάκης διεμβόλισε το κέντρο της άμυνας της Αναγέννησης και βρέθηκε σε θέση τετ α τετ απέναντι στον Κουτσόπουλο με τον τερματοφύλακα της Αναγέννησης να αποκρούει

22 Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Μαρουκάκης δοκίμασε σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής χωρίς να το πιάσει ωστόσο όπως ήθελε με τον Κουτσόπουλο να μπλοκάρει

35. Σε μονομαχία του Μπιτέλη με τον Κομεσίδη μέσα στην περιοχή της Λάρισας, η μπάλα βρήκε στο χέρι του δεύτερου με τον διαιτητή να δείχνει παίζεται

47 Δυνατό σουτ του Ροβίθη έφυγε λίγο άουτ

49 Με επιμονή ο Τσούκαλος κέρδισε την μπάλα μέσα στην περιοχή και βρέθηκε από πλάγια θέση απέναντι στον Ξενοδόχοφ που με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε

66 Εξαιρετικό σουτ του Μαυριά έξω από την περιοχή έδιωξε σε κόρνερ δύσκολα ο Ξενοδόχοφ

71 Μεγάλη ευκαιρία για τη Λάρισα με τον νεοεισελθόντα Μπόγιοβιτς να αστοχεί απέναντι στην κενή σχεδόν εστία

78. Ο Γκόλιας προλαβαίνει τον Μαρουκάκη λίγο πριν σουτάρει από κοντά και παραχωρεί κόρνερ

81 Καλός συνδυασμός των παικτών της Λάρισας και σουτ του Λαμπρόπουλου από μέσα δεξιά, η μπάλα κόντραρε στον Γκόλια και στη συνέχεια έγινε φάουλ στον Κουτσόπουλο

83 Σουτ του Μαρουκάκη από κοντά η μπάλα βρίσκει στο κάθετο δοκάρι του Κουτσόπουλου και φεύγει άουτ.

90. Σε σέντρα μέσα στην περιοχή ο Ξενοδόχοφ διώχνει πάνω στον Ακασού αλλά η μπάλα δεν πηγαίνει προς την εστία και απομακρύνεται

Αναγέννηση (Θεοδοσιάδης): Κουτσόπουλος, Σάββας, Δημόπουλος(57 Πιτταράς), Γκόλιας, Κισκαμπάνης, Καραχάλιος, Υφαντής (57 Μοσχάκης), Μπλέντι, Τσούκαλος, Μπιτέλης (75 Ακασού), Μαυριάς

Λάρισα (Ντόστανιτς): Ξενοδόχοφ, Μασούρας, Μονιάκης, Βέρτζος(5 Γιοβάνοβιτς), Κομεσίδης, Μπανούσης, Ναγιάρ (76 Λαμπρόπουλος), Ουρτάντο, Μαρουκάκης, Μπουντόπουλος (70 Μπόγιοβιτς), Ροβίθης