Α1 Μπάσκετ – Βασίλης…λαμπρός τους οδηγεί!

osfparisΟ Ολυμπιακός στην επιστροφή του Βασίλη Σπανούλη στην αγωνιστική δράση επικράτησε με 76-64 του μαχητικού Άρη και ολοκλήρωσε νικηφόρα τις υποχρεώσεις του στην Α1 για το 2015.

Ο Άρης σαν να πατούσε καλύτερα στο ξεκίνημα της αναμέτρησης (2-6, 2′), αλλά η είσοδος του Χάντερ στη θέση του Μιλουτίνοφ έδωσε λύσεις στους γηπεδούχους, οι οποίοι στο 4′ πήραν το προβάδισμα (7-6). Οι φιλοξενούμενοι με τον Πελεκάνο και τον Χάγκινς προηγήθηκαν με 7-10 στο μισό της περιόδου, αλλά ο Σπανούλης ανέλαβε να οδηγήσει τον Ολυμπιακό στο +4 (14-10). Ο Αρης με τρίποντο του Κόεν ισοφάρισε σε 16-16 (9′), αλλά ο Χάκετ απάντησε με τον ίδιο τρόπο και οι Πειραιώτες έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 19-16.

Ο Ζάρας στην αρχή της δεύτερης περιόδου ανέλαβε δράση και με βολές του Χάγκινς, ο Αρης επέστρεψε σε θέση οδηγού (21-23, 13′). Οι Πρίντεζης και Τζέιμς έκαναν τον 25-23 στο 14′, αλλά οι «κιτρινόμαυροι» διατηρώντας την σοβαρότητά τους στην άμυνα προηγήθηκαν κι έχοντας για οδηγό τον Ουάιτ με 27-29 κι ενώ απέμεναν 2.49 για το τέλος του ημιχρόνου. οι ομάδες στη συνέχεια σκόραραν κυρίως από την γραμμή των βολών και ο Άρηςήταν εκείνος που πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 34-37, σκορ το οποίο διαμόρφωσε ο Πελεκάνος με λέι απ στον αιφνιδιασμό.

Ο Ολυμπιακός είδε τον Άρη να προηγείται με 36-43 στο 22′, αλλά τρέχοντας σερί 10-0 βρέθηκε στο +3 στο 24′ (46-43). Ο Άρης, όμως, απάντησε με τους Ουότερς και Χάγκινς για το 49-50 (27′), ενώ η συμπλήρωση των 30΄ βρήκε τον Ολυμπιακό να προηγείται με έναν πόντο (56-55).