Α1 Μπάσκετ – Άρης για να…γουστάρεις, 77-76 την ΑΕΚ!

aris_aek_paleΜετά από ένα απίστευτο σε εξέλιξη ματς, ο αποδεκατισμένος (από τα φάουλ), αλλά με τεράστια ψυχικά αποθέματα Άρης, νίκησε ξανά την ΑΕΚ με 77-76 σε ένα κατάμεστο «Nick Galis Hall».

Έτσι βελτίωσε το ρεκόρ του στο 16-5, έπιασε την Ένωση στην 3η θέση και μάλιστα την προσπέρασε, καθώς έχοντας κερδίσει και στο ΟΑΚΑ, υπερέχει στην ισοβαθμία.

Φοβερό το τέταρτο δεκάλεπτο για τους γηπεδούχους με επιμέρους 27-16, χάρη στο οποίο επέστρεψαν από το -11 με το οποίο έχαναν. Δεν άντεξε ψυχολογικά η ΑΕΚ, παρότι είχε τον έλεγχο σε όλο το προηγούμενο διάστημα.

Πραγματικό… ροντέο είχαμε στο πρώτο ημίχρονο. Οι διαιτητές θέλοντας να «κρατήσουν» το ματς, μοίραζαν αφειδώς φάουλ αλλά και τεχνικές ποινές! Αποτέλεσμα ήταν στις δύο ομάδες να υπάρχει μεγάλος εκνευρισμός που μεταφέρθηκε και στην κερκίδα, χωρίς όμως οι φίλοι του Άρη να παρεκτραπούν

Οσον αφορά τις τεχνικές ποινές, η ΑΕΚ έχασε τον Μαυροκεφαλίδη με δύο μέσα σε 11 δευτερόλεπτα (μία φλόπινγκ και μία για διαμαρτυρία), ενώ ακόμη μία δέχθηκε ο πάγκος της Ενωσης. Ο Άρης από την πλευρά του δέχθηκε δύο, μία ο Γουάιτ και μία ο Γουότερες (αμφότεροι εφτασαν τα 3 φάουλ), ο πρώτος για διαπληκτισμό και ο δεύτερο για διαμαρτυρία!

Η εξέλιξη αυτή περισσότερο επηρέασε τους γηπεδούχους, καθώς η ΑΕΚ έκλεισε το ημίχρονο στο +10, ενώ προηγήθηκε και με + (29-40) Η Ένωση με όπλο την εξαιρετική της άμυνα, έβγαλε εκτός ρυθμού τον αντίπαλο, την ώρα που Μπράουν, Μιλόσεβιτς, Κάρτερ και Γκριν έδιναν σπουδαίες επιθετικές λύσεις.

περισσότερο ρεπορτάζ και φωτογραφίες στο sentragoal.gr

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πελεκάνος 15 (3/3δπ., 3/5τρ., 2ρ., 2κλ.), Γουάιτ 7 (4ρ.), Γουότερς 11 (3/3β., 4/5δπ., 3ρ., 3ασ.), Χάγκινς 12 (4/8β., 4/8δπ., 4ρ., 2κοψ.), Μακ Νιλ 6 (3ρ., 5ασ.,), Ξανθόπουλος 5 (1), Τσούπκοβιτς 3, Δίπλαρος, Ζάρας 2, Κοέν 12 (1/2β., 1/3δπ., 3/4τρ., 7ρ.), Μούρτος 2, Σίμτσακ 2.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Σάκοτα 9 (1), Χέρστον 5 (1), Μπράουν 14, Καλαμπόκης 2, Μαυροειδής 4, Παπαντωνίου 1, Μιλόσεβιτς 13 (1), Γκριν 12 (2), Μαυροκεφαλίδης 4, Κάρτερ 7 (1), Σαρικόπουλος 5.