Super League – “Τριάρα” της ΑΕΛ με κορυφαίο τον Ροβίθη! (βαθμολογία)

017770b23e2dc9dc8005da77c2534e71_P1120354Εντυπωσιακή παρουσιάστηκε η ΑΕΛ το Σάββατο (23/4) κόντρα στην Αναγέννηση Καρδίτσας στο παιχνίδι για την 29η αγωνιστική της Football League που διεξήχθη στο AEL FC ARENA.

Τα… «άλογα» του Σάκη Τσιώλη σημείωσαν τρία γκολ (3-0), κέρδισαν πολύ εύκολα την ομάδα της Καρδίτσας και παράλληλα ικανοποίησαν στο απόλυτο τους φιλάθλους που δημιούργησαν μία πάρα πολύ όμορφη ατμόσφαιρα σε όλη τη διάρκεια του ματς. Η ΑΕΛ μπήκε αποφασισμένη από το πρώτο λεπτό και δίκαια στο φινάλε πήρε μία ακόμη νίκη στο δρόμο προς τη Σούπερ Λίγκα.

Πολύ σωστή ανάπτυξη από τους παίκτες της ΑΕΛ και ιδανικά τελειώματα των φάσεων. Το σκορ θα μπορούσε πολύ εύκολα να είχε πάρει ακόμη μεγαλύτερες διαστάσεις αφού οι ευκαιρίες ήταν πάρα πολλές.

Δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του ματς να ακολουθήσει η Καρδίτσα που απλά παρουσιάστηκε στο ματς χωρίς όμως να μπορεί να κάνει κάτι. Τελευταία υποχρέωση για την ΑΕΛ πριν το Πάσχα την Μεγάλη Τετάρτη στα Τρίκαλα κόντρα στην τοπική ομάδα (17:30).

Το φιλμ του αγώνα

1′ Η ΑΕΛ ζητά πέναλτι σε ανατροπή του Ροβίθη μέσα στην περιοχή. Ο Νεοφυτιάδης έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι, ωστόσο από το ριπλέι φαίνεται να υπάρχει επαφή.

6′ Ο Μαρουκάκης με σουτ στην κίνηση μετά από σέντρα που έγινε από τον Ροβίθη, δεν καταφέρνει να νικήσει τον Κουτσόπουλο.

8′ Δοκάρι και τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΛ, μετά από εντυπωσιακό γυριστό σουτ του Βέρτζου.

13′ Περίτεχνη ενέργεια και σέντρα με ραμπόνα από τον Ναγιάρ, όμως η άμυνα της Αναγέννησης απομακρύνει τον κίνδυνο. Νωρίτερα η μπάλα ανακόπηκε σε γύρισμα του Κουτσιανικούλη.

15′ Ο Ουρτάδο από θέση αριστερά, έκανε το γύρισμα με το εξωτερικό, όμως ο Κουτσόπουλο, έπεσε και μάζεψε την μπάλα.

23′ Ο Ουρτάδο βρέθηκε με την μπάλα μέσα στην περιοχή, δευτερόλεπτα μετά την επανέναρξη του παιχνιδιού και με τακουνάκι βρήκε τον επερχόμενο Ροβίθη, ο οποίος παρά το στενό μαρκάρισμα, κατάφερε να κάνει την κοντινή προβολή και να νικήσει τον Κουτσόπουλο. ΑΕΛ – Αναγέννηση Καρδίτσας 1-0.

25′ Φάση διαρκείας στα καρέ της Αναγέννησης με την μπάλα να φτάνει στον Κουτσιανικούλη, ο οποίος τροφοδότησε τον αμαρκάριστο Ροβίθη κι αυτός με κοντινό πλασέ, αφού προσποιήθηκε, έκανε το 2-0 για την ΑΕΛ.

31′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ με τον Μαρουκάκη που βρέθηκε αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι μετά από σέντρα του Λαμπρόπουλου από δεξιά, να μην καταφέρνει να νικήσει στο ένας με έναν τον Κουτσόπουλο.

34′ Γέμισμα από τον Ναγιάρ, ο Κουτσόπουλος βγαίνει και με υπερένταση μαζεύει την μπάλα.

45+8′ Σουτ του Γκουγκούδη, ο Ξενοδόχοβ πέφτει και διώχνει σε κόρνερ.

47′ Βαθιά μπαλιά προς τα αριστερά, ο Κουτσιανικούλης βγαίνει στην κόντρα, αλλά βιάζεται, κάνει το ψηλοκρεμαστό σουτ από το ύψος της περιοχής, απελπιστικά άστοχο.

52′ Υπόδειξη οφσάιντ στον Κουτσιανικούλη, το βίντεο δεν δικαιώνει το βοηθό.

54′ Ο Μανιάκης συνδυάστηκε με τον Μαρουκάκη από τα αριστερά, ο τελευταίος μπήκε στην περιοχή και με δυνατό σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασεις στον Κουτσόπουλο για να γράψει το 3-0.

65′ Ο Μαρουκάκης πιάνει το ξαφνικό δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα τραντάζει την οριζόντια δοκό του Κουτσόπουλου και σώζει την ΑΣΑ από το τέταρτο εις βάρος της τέρμα.

ΑΕΛ (Σάκης Τσιώλης): Ξενοδόχοβ, Ρέντζας, Μονιάκης, Γιοβάνοβιτς (50’ λ.τ. Κομεσίδης), Βέρτζος (72’ Κοντοχρήστος), Μπανούσης, Ουρτάδο (33 λ.τ. Λαμπρόπουλος), Ναγιάρ, Ροβίθης, Κουτσιανικούλης, Μαρουκάκης.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Σάκης Θεοδοσιάδης): Κουτσόπουλος, Σάββας (46’ Υφαντής), Μπλέντι, Δημόπουλος, Κισκαμπάνης, Καραχάλιος (46’ Τζέκος), Σκαθαρούδης, Κόντος, Τσούκαλος (62’ Τζάνης), Μπιτέλης, Γκουγκούδης.