Στόουκ – Μάντσεστερ Σίτι 1-4 (vid+tweets)

CqTkncsWEAEaRxJ

Με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Αγουέρο και Νολίτο, η Σίτι πέρασε σαν…σίφουνας από την έδρα της Στόουκ και έκανε το 2×2 στο ξεκίνημα της Premier League!

Ο Αργεντινός σκόραρε δις σε διάστημα εννιά λεπτών (27’ πεν, 36’) για να βάλει γρήγορα-γρήγορα μπροστά με δύο τέρματα την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα με τη Στόουκ να δίνει νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 1-2 στο 49’ από το εύστοχο πέναλτι του Κρκιτς.

Οι «πολίτες» αγχώθηκαν αφού έπρεπε το ρολόι να δείξει το 86ο λεπτό για να έρθει ο Νολίτο να τελειώσει το ματς με το τρίτο γκολ της ομάδας του Μάντσεστερ, ενώ και πάλι ο Ισπανός στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, έγραψε το τελικό 1-4.

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη για στη Σίτι σε ισάριθμες αγωνιστικές, ακολουθώντας τη συμπολίτισσα Γιουνάιτεντ. Στον έναν πόντο της πρεμιέρας από την ισοπαλία κόντρα στη Μίντλσμπρο έμεινε η Στόουκ.

Στόουκ Σίτι : Given; Bardsley, Shawcross, Wollscheid, Pieters; Imbula, Whelan; Bojan, Allen, Arnautovic; Diouf

Μάντσεστερ Σίτι : Caballero, Zabaleta (C), Kolarov, Stones, Otamendi, Fernandinho, Navas, Silva, Sterling, De Bruyne, Aguero