B ΕΠΣ Ημαθίας

Άρης Παλαιού Σκυλιτσίου – ΑΕ Σχοινά 3-2

14322376_10154562116269640_4880981143372016257_nΜε τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τη φετινή σεζόν ο Άρης Παλαιού Σκυλιτσίου, που επικράτησε με σκορ 3-2 της μαχητικής ΑΕ Σχοινά.

Η ομάδα του Κώστα Μουρτζίλα (που πέτυχε το πιο γρήγορο τέρμα στην Α2 Ερασιτεχνική μόλις στο 100ο δευτερόλεπτο(!) έκαμψε την αντίσταση των “κυανολεύκων” που φέτος παρουσιάζουν ένα ακόμη πιο συγκροτημένο σύνολο και αναμένεται να πραγματοποιήσουν αξιόλογη πορεία.

Οι “κιτρινόμαυροι” είχαν σήμερα στις τάξεις του έναν εξαιρετικό Νίκο Πατσιαβούρα, που πέτυχε δύο τέρματα (το δεύτερο με εύστοχο χτύπημα πέναλτι), βοήθησε πολύ στην κυκλοφορία της μπάλας, ενώ γενικότερα οι περισσότεροι ποδοσφαιριστών των γηπεδούχων έπιασαν πολύ καλή απόδοση, δίνοντας χαρά στους φιλάθλους που βρέθηκαν στο Δημοτικό Γήπεδο του Παλαιού Σκυλιτσίου.

Όπως προαναφέραμε, ο παίκτης – προπονητής του Άρη ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ, εκμεταλλευόμενος σύγχυση στην αντίπαλη άμυνα (η κεφαλιά του βρήκε αρχικά το δοκάρι και στη συνέχεια μέσα από τη γραμμή της εστίας), ωστόσο η χαρά τους κράτησε για 13 λεπτά όταν ο Κωτούλας έφερε το ματς στα ίσια με πολύ ωραία εκτέλεση φάουλ. που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Μαυρόπουλο.

12308492_10206772188722122_5676479798386482886_n

Το ρεπορτάζ του Άρη Παλαιού Σκυλιτσίου είναι μία προσφορά του Cafe στο 90′ στον Σταυρό Ημαθίας

Πέντε λεπτά αργότερα, οι “κιτρινόμαυροι” πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Νίκο Πατσιαβούρα ο οποίος πρόλαβε την έξοδο του Παρταλίδη μετά από βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας.

Το 2-1 ήταν το σκορ του πρώτου μέρος, οι “κυανόλευκοι” όμως ξεκίνησαν ιδανικά το δεύτερο μέρος και έφτασαν στην ισοφάριση με τον Σεβαστιάδη στο 52ο λεπτό.

Το παιχνίδι απέκτησε στη συνέχεια πολύ γρήγορο ρυθμό, οι γηπεδούχοι πίεσαν για το τρίτο γκολ, με την ομάδα του Σχοινά να είναι πάντα επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις.

Η φάση που έκρινε το ματς σημειώθηκε στο 77′, όταν ο Στέργιος Μουρτζίλας ανατράπηκε στη μεγάλη περιοχή και ο ρέφερι κ. Κωστούλης έδειξε αμέσως την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Νίκος Πατσιαβούρας, “γράφοντας” το 3-2 το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα

Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Κωστούλης, με βοηθούς τους κ.κ. Αργυρίου και Πίτο.

Άρης Παλαιού Σκυλιτσίου: Μαυρόπουλος, Μελιόπουλος, Τάνης Κ., Μουρτζίλας Κ. (70′ Νούσιος), Νικολαΐδης, Πατσιαβούρας, Δαρδακούλης (80′ Τσίπης), Τόπης, Ανδρέου, Τουτουντζίδης, Ρηγόπουλος (46′ Μουρτζίλας Σ.).

ΑΕ Σχοινά: Παρταλίδης, Κίτσας (46′ Γκρίβα), Πατρίκας, Σιτσάνης, Κιστογλίδης, Μπενίσκος (46′ Μαραγκός), Κρουστάλλης (70′ Κάτσι), Σεβαστιάδης, Κασλαμάς, Κωτούλας, Καραμήτσος.