Σαρλερουά – ΑΕΚ 58-80

169741xlargeΜε κεκτημένη ταχύτητα συνέχισε τις εμφανίσεις της η ΑΕΚ, η οποία πέρασε σαν τρένο από την «Spiroudome Arena» της Σαρλερουά κερδίζοντας με «βομβαρδισμό» τριπόντων τους γηπεδούχους Βέγλους με 80-58 και φτάνοντας στις δυο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια στο Basketball Champions League της FIBA.

Η ομάδα του Γιούρι Ζντόβτς μετά από ένα μέτριο πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε την άμυνα της, όπου με κύριο εκφραστή σε αυτό τον τομέα τον Ράνταλ Φάλκερ (7 π., 3/4 σουτ, 5 ριμπ., 3 ασίστ, 2 κοψ, και +24 στην αξιολόγηση σε μόλις 15:13) δέχθηκε μόλις 21 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, φτάνοντας στον θρίαμβο, ικανοποιώντας τον αρκετό κόσμο της που βρέθηκε στο κλειστό γυμναστήριο.

Εξαιρετική παρουσία για την Ένωση είχε ο Ρόκο Λένι-Ούκιτς με 18 πόντους (7/10 σουτ) και 2 κοψίματα!!!, με τον Μάικλ Ντίξον να έχει 14 πόντους (4/6 τριπ.) και 25 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Ο Ντούσαν Σάκοτα είχε 12 πόντους (4/8 τριπ.) με τον Νίκολα Ιβάνοβιτς να έχει 10 πόντους με απόλυτη ευστοχία (3/3 σουτ και 2/2 βολές). Για τους γηπεδούχους, που μετρούν δυο εντός έδρας ήττες, ο Ντι Τζέι Ρίτσαρτσον είχε 17 πόντους (6/12 σουτ).