Κισσαμικός – Άρης 0-1 (βαθμολογία)

Χωρίς τίτλοΤην ήττα με 1-0 γνώρισε το συγκρότημα του Σπύρου Μπαξεβάνου, κόντρα στον Άρη στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Football League, με τους «κιτρινόμαυρους» να πανηγυρίζουν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Όπως αναφέρει το grandsport.gr, οι «κιτρινόμαυροι» στις αρχές του παιχνιδιού, μπήκαν πολύ δυνατά με αποτέλεσμα να πραγματοποιήσουν την πρώτη τους ευκαιρία στο 2ο λεπτό όταν ο Νέτο γύρισε στον Παυλίδη, με τον τελευταίο να σουτάρει, όμως η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Ο Άρης απείλησε ξανά στο 10ο λεπτό όταν ο Τάτος σέντραρε, ο Νέτο έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα κατέληξε άουτ

Από το 10ο λεπτό και μετά η ομάδα του Κισσαμικού, ισορρόπησε το παιχνίδι, παίρνοντας μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Οι Θεσσαλονικείς στο 15ο λεπτό απείλησαν ξανά με τον Μιλούνοβιτς ο οποίος επιχείρησε σέντρα σουτ, όμως ο Λαζαρίδης ήταν σε ετοιμότητα και αποσόβησε τον κίνδυνο.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν με αποτέλεσμα να σπαταλήσουν ακόμα μια ευκαιρία στο 23o λεπτό όταν ο Νέτο εκτέλεσε φάουλ και ο Λαζαρίδης έδιωξε εντυπωσιακά την μπάλα σε κόρνερ. Στο 32ο λεπτό ο Άρης κατάφερε να ξεκλειδώσει την άμυνα του Κισσαμικού και να πετύχει το γκολ με τον Μιλούνοβιτς, όμως ο κ. Κουτσιάυτης το ακύρωσε ως off-side. Οι γηπεδούχοι απείλησαν για πρώτη φορά στο 34o λεπτό με τον Μαρτίνεθ, όμως το σουτ του το μπλόκαρε σταθερά ο Διούδης.

Οι «κιτρινόμαυροι» στο 36o λεπτό έχασαν την μεγαλύτερη τους ευκαιρία όταν ο Ίλιτς από πλεονεκτική θέση σούταρε, με τον Λαζαρίδη να διώχνει και στην επαναφορά ο Νέτο πλάσαρε, με τον πορτιέρο του Κισσαμικού να λέει και πάλι «όχι»

Στην επανάληψη ο Άρης μπήκε και πάλι δυνατά στο παιχνίδι με αποτέλεσμα στο 51o λεπτό να καταφέρουν να πάρουν κεφάλι στο σκορ, όταν ο Ίλιτς έδωσε ωραία στον Καπνίδη, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή με τον τελευταίο να πλασάρει και να βάζει την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Δύο λεπτά αργότερα ο Κισσαμικός προσπάθησε να απειλήσει, όμως το σουτ του Γκούμα, όπως και του Μαρτίνεθ κατέληξαν άουτ. Από εκεί και μετά ο ρυθμός έπεσε με τον Κισσαμικό να ισορροπεί το παιχνίδι  και να απειλεί στο 86o λεπτό με τον Τιάγκο Σίλβα, όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ. Το τελευταίο σφύριγμα του κ. Κουτσιαύτη βρήκε τους φιλοξενούμενους νικητές με 1-0, πανηγυρίζοντας την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα της Football League.

Κισσαμικός : Λαζαρίδης, Παγώνης, Παντελάκης, Σταθάκης, Τσοντάκης, Γκούμας, Σίλβα, Μαρτίνες, Θέος (62΄Μάτζης), Κίκε, Μίλιτς (77΄Βλάχος).

Άρης : Διούδης, Τζανακάκης, Καράμπελας, Ιντζίδης, Ραούλ Μπράβο, Αντρέου (46΄Καπνίδης), Νέτο, Παυλίδης (57΄Ρόβας), Ίλιτς (77΄Μπαργκάν), Τάτος, Μιλούνοβιτς.