Έτσι πέτυχε το χατ-τρικ ο Καρέλης (vids)

karelis-new-700x395Ο Νίκος Καρέλης πήρε από το…χέρι την Γκενκ και την οδήγησε στα ημιτελικά του Κυπελλου Βελγίου.

Ο Έλληνας επιθετικός άνοιξε το σκορ στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Σαρλερουά για τα προημιτελικά του θεσμού, ενώ στην παράταση σημείωσε ακόμα δυο τέρματα και χάρισε στην ομάδα του τη νίκη με 1-3.

Ο 24χρονος πρώην φορ του Παναθηναϊκού με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0 στο 69′, με την Γκενκ να δέχεται στο 83′ το γκολ της ισοφάρισης από τον Βίλεμς, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγηθεί στην παράταση. Εκεί, ο Έλληνας παίκτης με πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-2 για την ομάδα του στο 94΄ και στο 115΄ πέτυχε και το χατ τρικ με κοντινή κεφαλιά.

Με τα τρία του τέρματα κόντρα στην ομάδα του Στέργιου Μαρίνου, ο Καρέλης έφτασε τα 7 γκολ σε δύο αναμετρήσεις κυπέλλου και τα 17 σε όλες τις διοργανώσεις από την αρχή της σεζόν.