Για πρώτη φορά σε τελικό! (vid)

Η Αλαβές νίκησε 1-0 την Θέλτα και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της στον τελικό του Copa del Rey, όπου θα αντιμετωπίσει την Μπαρτσελόνα.

Η Αλαβές θα παίξει για πρώτη φορά τον τελικό του Copa del Rey, καθώς νίκησε 1-0 την Θέλτα στο “Estadio de Mendizorroza” και θα διεκδικήσει το τρόπαιο με αντίπαλο την Μπαρτσελόνα στις 27 Μαΐου.

Το ματς στο “Balaídos” είχε ολοκληρωθεί χωρίς σκορ και η παράταση φάνταζε κοντά, αλλά στο 82ο λεπτό οι γηπεδούχοι λυτρώθηκαν με το τέρμα του Έντγκαρ Μέντεθ.

ΑΛΑΒΕΣ: Πατσέκο, Φεμενία, Λαγκάρντια, Φεντάλ, Τεό Ερνάντεθ, Μάνου Γκαρθία, Μάρκος Γιορέντε, Καμαράσα, Τοκέρο (79′ Έντγκαρ Μέντεθ) (93′ Αλέξις), Ιμπάι Γκόμεθ (88′ Κάρλος Βιγκαράι), Ντέιβερσον.
ΘΕΛΤΑ: Σέρχιο Άλβαρεθ, Ούγκο Μάγιο, Καμπράλ, Ρονκάγλια, Χόνι Κάστρο, Ραντόγια, Πάμπλο Ερνάντες, Μαρσέλο Ντίας (83′ Γκουιντέτι), Βας (86′ Τζουζέπε Ρόσι), Μπονγκοντά (74′ Σίστο), Ιάγο Άσπας.