Ήττα για τα κορίτσια του Φίλιππου από την ισχυρή Νέα Ιωνία (vid)

Την ήττα γνώρισε η γυναικεία ομάδα του Φιλίππου Βέροιας από την ομάδα της Νέας Ιωνίας με 21-37.

Στα πλαίσια της 15ης αγωνιστικής, οι δυο ομάδες βρέθηκαν αντίπαλες την Κυριακή 26 Μαρτίου στο Φιλίππειο Γυμναστήριο.

Η φιλοξενούμενη ομάδα, μια ομάδα με ευρωπαϊκούς προσανατολισμούς, έδειξε από την αρχή πως ήθελε τη νίκη και μπήκε με δύναμη στο παιχνίδι κάτι που φάνηκε από το αποτέλεσμα του α’ ημιχρόνου (7-22).

Στο β’ ημίχρονο τα κορίτσια του Φιλίππου έκαναν μια μαχητική είσοδο και προσπάθησαν να πλησιάσουν στο σκορ την Νέα Ιωνία, κάτι που δεν κατάφεραν και τελικά υποτάχθηκαν στην σαφή ανωτερότητα της αντίπαλης ομάδας (21-37).

Ο Φίλιππος προσπάθησε για το καλύτερο, έπαιξε με φιλότιμο απέναντι σε μια ομάδα όπου η αγωνιστική διαφορά ήταν εμφανής.

Φίλιππος Βέροιας – Νέα Ιωνία 21-37

Πεντάλεπτα: 0-4, 2-8, 2-11, 4-16, 6-18, 7-22 (ημ.), 9-24, 12-25, 15-28, 16-32, 18-34, 21-37

Φίλιππος Βέροιας (Τσικίνας): Κερλίδη Ε. 3, Naco 1, Εμμανουηλίδου, Ντόβα, Γεωργιάδου Α. 1, Παπαδοπούλου 2, Γεωργιάδου Κ., Καραχαρίση 1, Σπυριδοπούλου 2, Καλμουκίδου 5, Θεοδοσοπούλου, Νούσια 6, Ματαρώνα, Στεφανίδου, Πιτούλια, Ζαγκλιβέρη.

Νέα Ιωνία (Ζιβούλοβιτς): Κεπεσίδου, Μανια 8, Αργυροπούλου 4, Milacic 4, Παπανικολάου 3, Παπά 5, Ζυγουρα, Μακρή, Τσακαλου 2, Χρυσή 3, Διακογιάννη 3, Κοντοστέργιου 1, Σαραντάκου, Ζηνωνίδου 1, Χρονοπούλου 3, Στουγιαννίδου.