Τα…χρειάστηκε στην “πρώτη” του Λεμονή! (βαθμολογία)

Το γκολ του Μανούσου στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους, έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό, ο οποίος με υπερπροσπάθεια έκανε τελικά την ανατροπή!

Ο Πλατανιάς προηγήθηκε στο Καραϊσκάκη και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 1-0, αλλά ο Ολυμπιακός στην επανάληψη έβγαλε εγωισμό, έκανε ευκαιρίες, πέτυχε δύο ωραία γκολ και έφτασε στη νίκη με ανατροπή στο ντεμπούτο του Τάκη Λεμονή στον πάγκο του. Μάριν και Ρομαό τα γκολ.

Για ένα ημίχρονο ο Ολυμπιακός τα έκανε όλα λάθος. Λάθος νοοτροπία, λάθος διάθεση και λάθος τρόπος για να απειλήσει η ομάδα του Πειραιά. Από την άλλη πλευρά ο Πλατανιάς τα έκανε όλα σωστά και με το γνωστό παιχνίδι με το φορτωμένο κέντρο, έβαλε δύσκολα στους πρωταθλητές Ελλάδας. Οι δυο ομάδες είχαν κάποιες μικροευκαιρίες, όμως Καπίνο και Σωτηρίου δεν ανησύχησαν. Όλα αυτά μέχρι το 43ο λεπτό.

Τότε ήταν που ο Φιγκέιρας έκανε ανόητο πέναλτι (σήκωσε το χέρι χωρίς λόγο) και σωστά ο επόπτης υπέδειξε πέναλτι. Ο Μανούσος από τα 11 βήματα έκανε το 1-0 για τον Πλατανιά.

το φιλμ της αναμέτρησης στο contra.gr

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λεμονής): Καπίνο, Ντε Λα Μπέγια, ΝΤα Κόστα, Μποτία, Φιγκέιρας, Καμπιάσο (Μάρτινς 62′), Ρομαό, Φορτούνης (Τσόρι 79′), Μάριν, Ανδρούτσος, Ανσαριφάρντ (Καρντόσο 70′).

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Παράσχος): Σωτήριου, Βάντερσον, Καρυπίδης, Μπανανά, Στάθης, Πριντέτα, Μουνάφο, Γιορέντε, Ντεβέσα (Στανισάβλιεβιτς 79′), Μανούσος, Γιακουμάκης (Σίγκνιεβιτς 64′).