Εύκολο απόγευμα για τον Άρη, χωρίς απώλειες όμως οι πρωτοπόροι (βαθμολογία)

Ήταν ένα πολύ εύκολο αγωνιστικά απόγευμα για τον Άρη και εξαιρετικά αφιερωμένο στον μεγάλο άτυχο, Δημήτρη Ανάκογλου.

Όπως αναφέρει το metrosport.gr, οι κίτρινοι επικράτησαν 3-0 της Καλλιθέας και συνεχίζουν την προσπάθειά τους για την άνοδο. Όσο δύσκολη και αν είναι καθώς Απόλλων Σμύρνης και Λαμία δεν απώλεσαν βαθμούς ούτε σήμερα…

Η ομάδα του Νίκου Κωστένογλου έκαναν αυτό που έπρεπε και χωρίς άγχος κατέκτησαν την πολύτιμη νίκη.

Με το σφύριγμα της έναρξης ο Άρης έδειξε πως θέλει το γρήγορο γκολ που θα έκανε πιο εύκολο το έργο του. Αυτή τη φορά, όμως, δεν το ήθελε απλά αλλά ήταν και αποτελεσματικός καθώς έφτασε στο 1-0 με γκολ του Ντούνη στο 9’.

Οι κίτρινοι συνέχισαν να πιέζουν την Καλλιθέα και μέχρι το 30’ θα μπορούσαν να σκοράρουν και δεύτερο φορά. Δεν το έκαναν και μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου έριξαν το ρυθμό τους κρατώντας εύκολα μακριά από τα καρέ του Διούδη τους αντιπάλους τους.

Αρχή – καρμπόν για τον Άρη στο δεύτερο ημίχρονο με τον Τζανακάκη να κάνει στο 54’ το 2-0 και να κλειδώνει τη νίκη για την ομάδα του.

Όλα είχαν κριθεί με τους παίκτες του Νίκου Κωστένογλου να διατηρούν την υπεροχή και να φτάνουν στο 3-0 στο 77’ με τον Σόουζα να πετυχαίνει το πρώτο γκολ του με τη φανέλα του Άρη.

Άρης (Ν. Κωστένογλου): Διούδης, Τζανακάκης, Μπούρμπος, Ταυλαρίδης, Σόουζα, Πίτου Γκαρσία, Ρόβας, Ντούνης, Τάτος (57΄Μιλούνοβιτς), Παυλίδης (76΄Μακουτά), Ίλιτς (57΄Καπνίδης)

Καλλιθέα (Σ. Σταθόπουλος): Μιχελής, Λεβέντης, Σταματόπουλος, Πάτας, Ντιακιτέ, Σταματάκος, Καντέ (54΄Γκίνη), Τσίπρας, Μπέλης (67΄Ταμπάκης) (78΄Μάκο), Συριόπουλος, Ολιβέιρα