Μοιρασιά στο AEL FC Arena (βαθμολογία)

Ισόπαλη με σκορ 1-1 ολοκληρώθηκε η σημερινή (28/8) αναμέτρηση της ΑΕΛ με αντίπαλο τον Αστέρα Τρίπολης για την 2η αγωνιστική της Super League.

Μια αναμέτρηση στην οποία οι «βυσσινί» ήταν πολύ καλύτεροι των Αρκάδων και δικαιούνταν τη νίκη ωστόσο δεν μπόρεσαν να την πετύχουν λόγω της αστοχίας τους στην τελική προσπάθεια και λόγω μιας περίεργης απόφασης με την οποία οι Αρκάδες άνοιξαν το σκορ στη Λάρισα.

Ένα παιχνίδι κακό στο πρώτο μέρος με την ΑΕΛ να είναι αυτή που είχε την μια αξιόλογη ευκαιρία που δημιουργήθηκε, ενώ στην επανάληψη ήταν πολύ καλύτερη της ομάδας του Βεργέτη και δικαιούνταν τη νίκη.

Πολύ κακό όπως είπαμε το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο με τους παίκτες των δυο ομάδων να μην μπορούν να δημιουργήσουν προϋποθέσεις για μεγάλες ευκαιρίες με την ΑΕΛ πάντως να πιέζει ψηλά τους Αρκάδες και να φτάνει σε δυο περιπτώσεις με αξιώσεις κοντά στο γκολ που θα την έβαζε σε θέση οδηγού.

Στην επανάληψη η ΑΕΛ μπήκε πιο δυνατά και απείλησε για το 1-0, όμως αντ αυτού έγινε το 0-1. Παρότι οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σχετικά άμεσα δεν μπόρεσαν να φτάσουν στο 2-1 και στην ολική ανατροπή, ενώ τα εύσημα πρέπει να δοθούν και στον τερματοφύλακα Μπόζοβιτς που δήλωσε παρών σε δυο μεγάλες ευκαιρίες των Αρκάδων.

το φιλμ της αναμέτρησης στο athleticlarissa

ΑΕΛ (Αντρέ Πάους): Μπόζοβιτς, Ναβάρο (80’ Γιαννιτσάνης), Γουάλλας, Γκόλιας, Ζίζιτς, Φατιόν, Αγκάνοβιτς (69’ Περόνε), Ντέλετιτς, Κρίσμαν (46’ Ρέντζας), Λεοζίνιο, Ναζλίδης.

Αστέρας Τρίπολης (Στάικος Βεργέτης): Αθανασιάδης, Ίγκορ, Γιαννούλης, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Κλεμέντ, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Μανιάς, Καλτσάς (63’ Κυριακόπουλος), Μάσα (90’ Ντουντού).