Εσπασε το… ρόδι ο Πανσερραϊκός!

Με την πλάτη στον τοίχο παρατάχθηκε το απόγευμα του Σαββάτου (25/11) στο Δημοτικό γήπεδο Σερρών ο Πανσερραϊκός.

Η απογοητευτική πορεία στο πρωτάθλημα υποχρέωνε τα «λιοντάρια» να επικρατήσουν της ομάδας – έκπληξη, του Καραϊσκάκη και να πάρουν ανάσα. Με οδηγό, λοιπόν, τον Χρήστο Ρούτση έφτασαν στο πρώτο φετινό τρίποντο (2-0) και υποχρέωσαν τους Αρτινούς στη 2η φετινή ήττα και πρώτη μετά από τρεις διαδοχικές νίκες.

Ο Ρούτσης ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ λίγο πριν συμπληρωθεί μισή ώρα αγώνα, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου από δική του προσπάθεια οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν πέναλτι, με τον Γκούρτσα να διαμορφώνει το αποτέλεσμα. Οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν για την έκπληξη, όμως οι Σερραίοι χάρη στο πάθος τους και τη βελτιωμένη αμυντική λειτουργία πανηγύρισαν μία δίκαιη νίκη.

το φιλμ της αναμέτρησης στο serresgoal.gr

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Ρίστιτς, Τσαμούρης, Τσελεπίδης, Ιωαννίδης, Στέβιτς, Παπουτσογιαννόπουλος, Ρούτσης (78′ Γιαξής), Πόζογλου (85′ Ζιγκερίδης), Δούμτσιος (65′ Γκέκας), Τσιμίκας, Γκούρτσας

ΑΕ ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ: Μέλκα, Θεολόγου, Καραγιαννίδης, Χούσος, Παπανίκου, Μακρής, Κόλινς (46′ Δημητριάδης), Μακρίδης, Γυφτοκώστας (60′ Ευαγγέλου), Κυριάκης (75′ Μιχάλης), Λουκίνας