Έχει μάθει πλέον στους…διασυρμούς του Μονάχου το Αμβούργο! (vid)

Το αναμενόμενο έγινε στο Μόναχο και όπως συμβαίνει κάθε χρόνο το Αμβούργο γνώρισε τη συντριβή από την Μπάγερν στο ματς που ο Λεβαντόφσκι έγραψε ιστορία, ανεβαίνοντας στην πρώτη θέση των ξένων σκόρερ όλων των εποχών για τους Βαυαρούς.

Όπως αναφέρει το gazzetta.gr, ανάλυση δεν μπορεί να γίνει για το παιχνίδι, καθώς το σκορ ήταν ήδη στο 3-0 στο ημίχρονο. Ο Ριμπερί έκανε το 1-0 στο 8’, αφού πέρασε και τον Ματένια, ενώ στο 12’ ο Λεβαντόφσκι πέτυχε το πρώτο του γκολ στο ματς με κεφαλιά για το 2-0. Στο 19’ ο Πολωνός σκόραρε και πάλι για το 3-0, ενώ άλλα τόσα γκολ δέχθηκαν οι φιλοξενούμενοι στην επανάληψη. Στο 55’ ήταν η σειρά του Ρόμπεν να σκοράρει για το 4-0, με τον Ριμπερί να κάνει το 5-0 στο 81’, τον Λεβαντόφσκι να χάνει πέναλτι στο 86’, αλλά να σκοράρει από την άσπρη βούλα στο 90’ για το τελικό 6-0 και το χατ τρικ του.

Μπάγερν (Γιουπ Χάινκες): Ούλραϊχ, Αλάμπα, Χούμελς, Μπόατενγκ, Κίμιχ, Χάβι Μαρτίνεθ, Βιδάλ (46’ Τολισό – 65’ Ρούντι), Μίλερ, Ρόμπεν (63’ Τιάγκο), Ριμπερί, Λεβαντόφσκι

Αμβούργο (Μπερντ Χόλερμπαχ): Ματένια, Ντίκμαϊερ (24’ Γιάνιτσιτς), Σακάι, Παπαδόπουλος, Φαν Ντρόνγκελεν, Ντάγκλας Σάντος, Γιουνγκ, Γουάλας (70’ Φάγκνομαν), Χαντ (87’ Τζάτα), Κόστιτς, Σίπλοκ