Πιερικός Αρχέλαος – Τιτάνες Δράμας 56-75

Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 56-75 από τους Τιτάνες Δράμας, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για τη 19η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Ο Πιερικός Αρχέλαος, δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη που θα τον έκανε το απόλυτο φαβορί για την 9η θέση στη βαθμολογία, πληρώνοντας τα λάθη στην επίθεση και την αστοχία του, γνωρίζοντας δίκαια την ήττα από τους Τιτάνες Δράμας.

Μουδιασμένο ήταν το ξεκίνημα για τις παίκτριες του Πιερικού Αρχέλαου, γεγονός που είχε ως αποτέλεσμα οι Τιτάνες Δράμας να προηγηθούν με 2-9 πριν συμπληρωθούν τρία λεπτά αγώνα, με τα κορίτσια της Τασούλας Τσιρογιάννη να ισοφαρίζουν σε 11-11 4’ 41” πριν την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου, πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ 1’ 30” πριν τη λήξη της με 19-17, ενώ το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες στους δεκαεννέα πόντους.

Ανάλογο με αυτό του πρώτου ήταν το ξεκίνημα και του δεύτερου δεκαλέπτου, με ττον Πιερικό Αρχέλαο να μένει χωρίς εύστοχη προσπάθεια εντός πεδιάς για 5’ 59” και τους Τιτάνες Δράμας να ξεφεύγουν με 20-37 4’ 15” πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους η ομάδα της Κατερίνης κατάφερε να μειώσει τη διαφορά και η ολοκλήρωση του πρώτου μισού της αναμέτρησης βρήκε τις φιλοξενούμενες να προηγούνται με 32-42.

Η αστοχία των παικτριών του Πιερικού, οι οποίες σκόραραν μόνο από βολές στα τελευταία 6’ 37” του τρίτου δεκαλέπτου, δεν τους επέτρεψε να μειώσουν τη διαφορά, με τη φιλοξενούμενη να το εκμεταλλεύεται και να ολοκληρώνει την περίοδο προηγούμενη με 42-58.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 56-75 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Διαιτητές: Δικταπανίδης – Τσάνταλη.

Δεκάλεπτα: 19-19, 32-42, 42-58, 56-75.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Τσιρογιάννη): Λεκάι 5, Γκρίτζαλη 5 (1), Αμβρακίδου 5 (1), Ζουγκουρίδου 8 (1), Φλώρου 19, Γκοτζαμάνη 5 (1), Λάππα 3 (1), Μπαγκλαρίδου, Μπουμπουλέντρα, Καρατάσιου, Μουστακίδου 3, Δημητριάδου 4.

ΑΣ Τιτάνες Δράμας (Μάρκου): Μαραγκού 30 (1), Ταξοπούλου, Τόγα 10 (1), Σαμολαδά 19 (4), Τζιαμπάζη 12 (4), Κοσκερίδου, Γιαντσιώρη 4, Βαρσάμη.