Το πανόραμα του Κυπέλλου ΕΚΑΣΚΕΜ και οι τρεις ομάδες που εξασφάλισαν θέση στo Final Four

Ολοκληρώθηκε σήμερα με την 5η αγωνιστικό, το…λειψό Κύπελλο ΕΚΑΣΚΕΜ, που σημαδεύτηκε από τις αποχωρήσεις πέντε συνολικά ομάδων.

Με τους σημερινούς αγώνες σε Κατερίνη και Βέροια, συμπληρώθηκαν τα 3/4 του παζλ του Final Four και απομένουν πλέον τα μπαράζ ανάμεσα στις ομάδες που κατετάγησαν στη δεύτερη θέση των τριών ομίλων της Α Φάσης.

Στην Πιερία, ο ΓΑΣ Αλεξάνδρειας πέρασε και από την έδρα του Πιερικού και με σκορ 71-61 τερμάτισε στην πρώτη θέση του του Β’ ομίλου.

Η ομάδα της Ημαθίας παρουσιάστηκε ανώτερη του Πιερικού Αρχέλαου στο παρκέ, έφτασε σε μία εύκολη επικράτηση παίρνοντας μία σημαντική διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο, απάντησε στην αντεπίθεση του Πιερικού Αρχέλαου όταν έμεινε πίσω στο σκορ κι έτσι κατέλαβε την πρώτη θέση στον όμιλο και πήρε την πρόκριση για το Final-4, δείχνοντας ταυτόχρονα ότι θα πρωταγωνιστήσει φέτος στην Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Αιγινιακός τερμάτισε δεύτερος και έχει μία δεύτερη ευκαιρία για την πρόκριση στην τετράδα μέσα από τους αγώνες μπαράζ.

το φιλμ του αγώνα στο katerinisport

Θέση στο Final Four κέρδισε και η ΑΓΕ Πιερίας, που επικράτησε άνετα με 79-45 του ΓΑΣ Βαφύρας. Σε έναν αγώνα χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον, καθώς η ΑΓΕ Πιερίας είχε ήδη εξασφαλίσει την πρώτη θέση στον όμιλο και ο Βατανιακός τη δεύτερη, η ΑΓΕ Πιερίας εκμεταλλεύθηκε με τον καλύτερο τρόπο ένα νεκρό οκτάλεπτο του Βαφύρα στο πρώτο ημίχρονο και έφτασε σε μία άνετη νίκη.

η ανάλυση του ματς ΕΔΩ

Τέλος στη Βέροια, οι νεοφώτιστοι στην Α ΕΚΑΣΚΕΜ Αετοί, επικράτησαν με 76-66 του ΦΟ Αριδαίας και με 8 βαθμούς θα αγωνιστούν στο Final Four. Η ομάδα του Ντάνη Τυριακίδη επικράτησε με 76-66 του ΦΟ Αριδαίας και με 8 βαθμούς, τερμάτισε πρώτη στη βαθμολογία του 3ου ομίλου. Αντίθετα, το συγκρότημα της Πέλλας θα αγωνιστεί σε αγώνες μπαράζ με φόντο μία θέση ανάμεσα στις άλλες δύο ομάδες που θα καταταγούν στη δεύτερη θέση των ομίλων.