Το 3×3 για τον ΠΑΟΚ, ανατροπή στο “Γεντί Κουλέ”

Ο ΠΑΟΚ έδειξε το μέταλλο του και πέρασε νικηφόρα και με ανατροπή από το «Γεντι Κουλέ» κόντρα στον ΟΦΗ

Απόδραση με ανατροπή στην Κρήτη πέτυχε ο ΠΑΟΚ που επικράτησε 3-1 του ΟΦΗ. Οι Κρητικοί προηγήθηκαν κόντρα στη ροή του αγώνα με τον Παπαστεργιανό (21′) όμως οι Θεσσαλονικείς που «φωνάζουν» δίκαια για καθαρό πέναλτι στον Ζαμπά στο 3′, κατάφεραν να φέρουν τούμπα την κατάσταση και να φύγουν από το νησί με το τρίποντο.

Με τον Μπίσεσβαρ να είναι κομβικός και να κάνει εξαιρετικό παιχνίδι για όσο άντεξε, ο δικέφαλος ισοφάρισε στο 37′, ενώ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Μάτος έδωσε προβάδισμα στον ΠΑΟΚ. Ο Ολλανδός μεσοεπιθετικός τροφοδότησε τον Ζαμπά στο 53′ που υπέγραψε με σουτ το «διπλό» στο «Γεντί Κουλέ» και αφήνοντας τον ΟΦΗ χωρίς νίκη μετά από τρεις αγωνιστικές στην επιστροφή του στην Super League.

το φιλμ του αγώνα στο onsports.gr

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Κυριακίδης, Κομεσίδης, Ποτουρίδης, Κοροβέσης, Παπαστεριανός, Νάστος, Νέϊρα (65′ Κουτσιανικούλης), Ντίνας (54′ Αραβίδης), Σάσι (54′ Πλατέλλας), Βουό

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου):  Πασχαλάκης, Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα, Βιεϊρίνια, Κάνιας (62′ Βέρνμπλουμ,) Μαουρίσιο, Ελ Καντουρί, Ζαμπά (69′ Ουάρντα), Μπίσεσβαρ (79′ Σάκχοφ ), Καρέλης