Πρώτη “γκέλα” του Παναθηναϊκού, που έσωσε την παρτίδα στο 90+! (βαθμολογία)

Στην πρώτη μέτρια εμφάνιση του από την αρχή της σεζόν, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μη χάσει!

Ο Αστέρας Τρίπολης είχε τις φάσεις για να πάρει το ματς, δεν το έκανε με Τόνσο και Καλτσά και το γκολ του Μανιά στο 47′, ισοφάρισε ο Μακέντα στις καθυστερήσεις από το σημείο του πέναλτι.

Οι Αρκάδες θα έβαζαν γκολ από τα… αποδυτήρια. Λίγο πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό, ο Καλτσάς εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μαυρομάτη, ο Διούδης αντέδρασε θετικά στο τετ-α-τετ κι ο Τόνσο σε κενή εστία δεν βρήκε στόχο στην πιο σπουδαία ευκαιρία του ημιχρόνου.

Στο επόμενο λεπτό, ο Μανιάς σούταρε από πλάγια με τον πορτιέρε του Παναθηναϊκού να μπλοκάρει.

Οι γηπεδούχοι, είχαν καταφέρει να περιορίσουν τον αντίπαλο και παράλληλα προσπαθούσαν να φτάσουν στο γκολ, “χτυπώντας” στα πλάγια.

Στο 26′, ο Δώνης είχε τη μοναδική καλή στιγμή για την ομάδα του. Από εκεί και πέρα, ο Ιγκλέσιας αποχώρησε λόγω μυικού προβλήματος κι ο Βαλιέντε που μπήκε στη θέση του είχε ένα σουτ έξω από την περιοχή με τον Διούδη αν μπλοκάρει.

Στην πρώτη ευκαιρία του δεύτερου ημιχρόνου, ο Μανιάς, βρήκε την μπάλα στο σουτ του Κυριακόπουλου αλλά ο Διούδης δεν αιφνιδιάστηκε. Αυτό δε συνέβη ούτε στην επόμενη φάση στο σουτ του Κυριακόπουλου ξανά, αλλά ο Τόνσο με τακουνάκι πήρε το ριμπάουντ και έστρωσε την μπάλα για τον Μανιά που δεν αστόχησε κάνοντας το 1-0.

Ο Μακέντα στο 53′ απλά πλάγια έκανε το σουτ, με τον Αθανασιάδη να είναι θετικός και στην επόμενη φάση, ο Δώνης δεν βρήκε τη μπάλα στο δεύτερο δοκάρι, στη σέντρα του Χατζηγιοβάνη.

Οι γηπεδούχοι, είχαν άλλη μία καλή ευκαιρία για να κάνουν το 2-0. Ο Τσιλιανίδης έβγαλε τον Τόνσο σε θέση τετ-α-τετ, ο Αργεντινός καθυστέρησε χαρακτηριστικά, η μπάλα πήγε στον Καλτσά το σουτ του οποίου πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Διούδη.

Αστέρας Τρίπολης : Αθανασιάδης, Βλάχος, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Κυριακόπουλος, Ιγκλέσιας (39′ Βαλιέντε), Μουνάφο, Τόνσο, Καλτσάς (78′ Μπέλοκ), Τσιλιανίδης, Μανιάς

Παναθηναϊκός:  Διούδης, Πούγγουρας, Κολοβέτσιος, Μαυρομάτης, Ινσούα, Κουρμπέλης, Μακέντα, Δώνης (77′ Καμπετσής), Στάικος (24′ Μπουζούκης), Κουλιμπαλί, Χατζηγιοβάννης