ΑΚΕ Πιερίας – Άθλος Αλεξάνδρειας 72-66

Νικήτρια στο…θρίλερ η ομάδα της Πιερίας, που στην πρεμιέρα της Β ΕΚΑΣΚΕΜ επικράτησε με 72-66 του Άθλου Αλεξάνδρειας.

Όπως αναφέρει το katerinisport, η ΑΚΕ Πιερίας μπήκε δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκε με 5-0 στα πρώτα 45”. Το υπόλοιπο δεκάλεπτο κύλησε αμφίρροπα, με τη διαφορά να κινείται μεταξύ τριών και επτά πόντων υπέρ της ομάδας της Κατερίνης και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 19-17 υπέρ της ΑΚΕ Πιερίας.

Μετά από τέσσερα λεπτά αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε στους οκτώ πόντους υπέρ της γηπεδούχου, ο Άθλος Αλεξάνδρειας μείωσε στο επόμενο λεπτό σε 28-25, με τους παίκτες του Μίρο Ραΐσεβιτς να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενοι με 38-31.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο πεντάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο, ο φιλοξενούμενος πήρε τα ηνία του αγώνα στο δεύτερο μισό της τρίτης περιόδου και στην ολοκλήρωσή της προηγήθηκαν με 47-54.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΚΕ Πιερίας κατάφερε να ανατρέψει τη δισφορά και να προσπεράσει στο σκορ με 58-57, χάρη σε ένα σερί έντεκα πόντων, 6’ 52” πριν τη λήξη. Το υπόλοιπο της αναμέτρησης κινήθηκε στην κόψη του ξυραφιού, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο και να είναι ισόπαλες στους εξήντα έξι πόντους 45” πριν τη λήξη, με την ΑΚΕ Πιερίας να παίρνει τη νίκη με το τελικό 72-66.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ. – Τοπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 19-17, 38-31, 47-54, 72-66.

ΑΚΕ Πιερίας (Ραΐσεβιτς): Παπαγεωργίου, Σιώκας, Χατζηευστρατιάδης 2, Αποστόλου 5 (1), Παπαδόπουλος 12, Μαργαριτίδης 11 (2), Λάπας 9 (1), Λυκίδης 1, Αποστολόπουλος, Μάνος 13 (1), Κοριτσίδης 11, Ίτσιος 8.

Άθλος Αλεξάνδρειας (Αγγέλης): Αγγέλης, Νοτόπουλος 4 (1), Τακούτης 3, Τζαφέρης 2, Ντάμτσης 3, Παύλου 13 (2), Στογιαννόπουλος 4, Χαριτόπουλος 28 (4), Μούτσα, Πεκιαρίδης 1, Ψυχογιός 6, Χατζηλεμονιάς 2.