ΑΟΚ Αιγινιακός – Ίκαροι Γιαννιτσών 68-58

Ο Αιγινιακός επικράτησε με 68-58 των Ίκαρων Γιαννιτσών, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Όπως αναφέρει το katerinisport.gr, η ομάδα της Πιερίας μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και κατάφερε να προηγηθεί με 20-16 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο η διαφορά έφτασε σε διψήφιο επίπεδο, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 41-30 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι παίκτες του Ηλία Λοτζανιώτη μπήκαν αποφασισμένοι να εξασφαλίσουν το ροζ φύλλο αγώνα όσον το δυνατό νωρίτερα, κυριάρχησαν στο παρκέ στο τρίτο δεκάλεπτο και το σκορ διαμορφώθηκε στην ολοκλήρωσή του σε 59-39 υπέρ της ομάδας της βόρειας Πιερίας.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με τους Ίκαρους Γιαννιτσών να μειώνουν τη διαφορά και τον Αιγινιακό να διαχειρίζεται το προβάδισμά του και να φτάνει εύκολα στην τελική επικράτηση με 68-58.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ. – Χατζημπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 20-16, 41-30, 59-39, 68-58.

ΑΟΚ Αιγινιακός (Λοτζανιώτης): Πιπιλίκας, Κατσιάνος 12 (1), Αργυρόπουλος 7 (1), Κοντόπουλος, Κοιλιάς, Βουτσακόπουλος 11 (3), Βουλτσίδης 18 (2), Κιρκιντζώτης 4, Μελίδης 2, Βουτσακόπουλος 10 (2), Δεμερτζής, Παπαμιχαήλ 4.

Ίκαροι Γιαννιτσών (Σπόντης): Χαραλαμπίδης, Ελευθεριάδης 23, Μπογδάνης 3, Μαυρόπουλος, Πολυχρονίδης 5, Στόγιος, Καρυπίδης, Υφαντίδης 16 (2), Βασιλειάδης 6 (1), Βουζίνας 5 (1)