Ούτε τώρα ο ΠΑΟΚ, αγνοείται η νίκη στο Champions League…

Ο ΠΑΟΚ δεν τα κατάφερε ούτε αυτή τη φορά. Γνώρισε την τρίτη του ήττα σε τρεις αγώνες στο Basketball Champions League, αυτή τη φορά εκτός έδρας με την Χάποελ Χολόν να επιστρέφει από το -8 του ημιχρόνου και να φτάνει στο τελικό 72-68. Την επόμενη εβδομάδα (30/10, 19.30) ο δικέφαλος του βορρά υποδέχεται την γαλλική Ναντέρ.

Ο “δικέφαλος” είχε τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης. Μετά το 3-0 από τον ΝτεΚουάν Τζόουνς, πήρε το προβάδισμα με το 7-7 (3’) να γίνεται 9-16 (5’14’’) με πρωταγωνιστή τον Γκος. Ο Μαργαρίτης συνέχισε για το 16-25 (9’48’’) και το 21-30 (11’) και ο αρχηγός του δικεφάλου είδε την ομάδα του να αντιδρά σωστά και όταν η Χάποελ Χολόν πλησίασε με τον Πνίνι (30-33, 14’20’’) και αργότερα με τον Ουόλντεν (34-35, 17’25’’).

Η απόσταση μεγάλωσε και πάλι για να φτάσει στο +8 (34-42, 19’) και το 36-44 (21’) με το πρώτο εύστοχο του Μαλίκ Πόουπ. Κάπου εκεί η ζυγαριά άρχισε να γέρνει προς το μέρος των γηπεδούχων. Ο Ουάιατ, που είχε χρεωθεί νωρίς στο παιχνίδι με δύο φάουλ και τρίτο μόλις ξαναμπήκε στην τρίτη περίοδο, έδωσε ρυθμό και σκορ, ο ΠΑΟΚ βρέθηκε να «παγιδεύεται» σ’ αυτόν και παράλληλα να μην βρίσκει λύσεις στην επίθεση.