Πιερικός Αρχέλαος – ΑΓΕ Πιερίας 55-78

Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 55-78 από την ΑΓΕ Πιερίας στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για την 5η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε έναν αγώνα ο οποίος είχε πάθος, γρήγορο ρυθμό και δυνατές μονομαχίες, ο Πιερικός Αρχέλαος πλήρωσε δύο επιθετικά του black out, από ένα στο πρώτο δεκάλεπτο του κάθε ημιχρόνου, η ΑΓΕ Πιερίας στον αντίποδα τα εκμεταλλεύθηκε με τον καλύτερο τρόπο και σε συνδυασμό με την εμπειρίας της, έφτασε σε μία δίκαιη επικράτηση.

Ο Πιερικός Αρχέλαος προηγήθηκε με 7-0 πριν συμπληρωθούν δύο λεπτά αγώνα, με την ΑΓΕ Πιερίας να απαντά προσπερνώντας με 7-8 5’ 23” πριν την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου. Ο γηπεδούχος έμεινε χωρίς εύστοχη προσπάθεια εντός πεδιάς για 5’ 17”, γεγονός που εκμεταλλεύθηκε η ΑΓΕΠ και προηγήθηκε με 12-27 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, με το σκορ του ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 31-44 υπέρ της φιλοξενούμενης ομάδας.

Αμφίρροπο ήταν και το πρώτο μισό του τρίτου δεκαλέπτου, ωστόσο ο Πιερικός Αρχέλαος δε μπόρεσε να σκοράρει για 5’ 08”, στο ίδιο διάστημα οι παίκτες του Γιώργου Χρυσανθόπουλου να σημείωσαν δεκατρείς πόντους και ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 45-65.

Η επιθετική δυστοκία του Πιερικού Αρχέλαου συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου οι δύο προπονητές έδωσαν χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες τους, με την ΑΓΕ Πιερίας να φτάνει στη νίκη με το τελικό 55-78.

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ. – Ευφραιμίδης.

Δεκάλεπτα: 12-27, 31-44, 45-65, 55-78.

Πιερικός Αρχέλαος (Τοπούζης): Μπόζογλου 17 (1), Χατζηαγοράκης 6 (2), Τζιοβάρας 2, Σκρέτας 13, Λαγαμτζής 2, Ζησόπουλος 3, Παπαπέτρου 7 (1), Φανούλης 2, Καλλιφατίδης, Χασιακής 1, Κουπάντσης, Καρυπίδης 2.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Προβατίδης 6 (1), Χαρισσόπουλος 12, Καραγιάννης 23 (5), Μέλιος 4, Στεφανίδης 2, Βαφόπουλος 9, Τζουνίδης 8, Καρυώτης, Κουρκούτας 12, Σόκας, Βαϊτσόπουλος 2, Γαβαλάς.