Basket - Γενικά

Δεν τα κατάφερε ο Φίλιππος Βέροιας στη Λαμία (αποτελέσματα – βαθμολογία 2ου ομίλου Β Εθνικής)

Στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού κρίθηκε το αποτέλεσμα του αγώνα Έσπερος Λαμίας – Φίλιππος Βέροιας.

Η ομάδα του Δημήτρη Γκίμα αν και στάθηκε πολύ καλά στο γήπεδο δεν κατάφερε να φύγει από το Χαλκιοπούλειο με τους βαθμούς της νίκης.

Η ομάδα της Βέροιας βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 9 πόντους στο τέλος της 3ης περιόδου ωστόσο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ροκανίσουν και να γυρίσουν το παιχνίδι στο 4ο δεκάλεπτο με 82-75.

Διαιτητές : Ζαχαρής-Τσουμαχίδης

Δεκάλεπτα : 21-23, 40-41, 61-61, 81-75

Έσπερος Λαμίας (Γ. Σοφογιάννης): Στογίλκοβιτς, Ρούζιος, Ρετσινάς, Πάππος, Κατσαρές, Παπανικολάου, Φύκας, Παπαργυρόπουλος, Φούντας, Αργύρης, Τεπετίδης, Ολύμπιος.

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας – Μπλατσιώτης) : Παπαδόπουλος, Σουτζόπουλος, Σισμάνης, Πονόπουλος, Τσεσμετζίδης, Τσιακλάγκανος, Βαλλιος, Κοθράς, Καβαργύρης, Παραπούρας, Καντάρκος.

Στα άλλα ματς, εύκολη νίκη πήραν οι Μαχητές-Πειραματικού κόντρα στον Μακεδονικό και σε συνδυασμό με τις ήττες του Αγρινίου και των Ικάρων από Στρατώνι και Νίκη Βόλου αντίστοιχα έμειναν μόνοι στην κορυφή της βαθμολογίας. Επιστροφή στις νίκες για το Ανατόλια.