Σπουδαία εμφάνιση του ΠΑΟΚ στη Τσεχία, με καταιγισμό τριπόντων!

Ο ΠΑΟΚ ξεπέρασε το αρχικό σοκ της βροχής από τρίποντα, αντέδρασε και πήρε την εκτός έδρας νίκη που αναζητούσε με το 94-69 επί της Οπάβα στην Τσεχία, φτάνοντας στο 2-3 στο Basketball Champions League.

Την επόμενη εβδομάδα ο δικέφαλος του Βορρά υποδέχεται στη Θεσσαλονίκη την Φριμπούργκ (14/11, 19.30) και έχει την ευκαιρία για μία ακόμη νίκη.

Απίστευτο και όμως αληθινό: Στο πρώτο δεκάλεπτο η Οπάβα είχε 8/8 τρίποντα (και 3/6 δίποντα και ¼ βολές). Έφτασε στα 9/9 και στο 12’ η τσέχικη ομάδα αστόχησε για πρώτη φορά. Από την άλλη ο ΠΑΟΚ είδε τον Μορέιρα να σημειώνει τους 11 πρώτους πόντους της ομάδας στην πρώτη περίοδο και τον Αθηναίου τους 11 τελευταίους.

Η ρέντα των γηπεδούχων στα τρίποντα δεν συνεχίστηκε για πολύ. Το 9/9 έγινε 10/18 και στο 35′ είχε μετατραπεί σε 12/29. Αντίθετα ο ΠΑΟΚ βελτίωνε το ποσοστό του, φτάνοντας στο 35′ να έχει 14/25 (56%). Για την ιστορία να πούμε πως στο φινάλε η Οπάβα είχε πέσει στο 34,29% (12/35) και ο ΠΑΟΚ άφησε το παρκέ 53,3% (16/30).