Ισοπαλία για τον Φίλιππο Βέροιας στη Θεσσαλονίκη

Από ένα βαθμό μοιράστηκαν Πυλαία και Φίλιππος Βέροιας καθώς στον αγώνα που έριχνε την αυλαία της 5ης αγωνιστικής στην Α1 γυναικών, οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με 23-23.

Όπως αναφέρει το e-handball, στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ καθώς καμία δεν είχε καταφέρει να πάρει διαφορά. Η Πυλαία κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ με όπλο τον ενθουσιασμό της. Ο Φίλιππος μετά το πρώτο τέταρτο του αγώνα ξεμπλόκαρε και βρίσκοντας λύσεις επιθετικά κατάφερε να πάρει ένα μικρό προβάδισμα στο παιχνίδι της τάξεως των 2-3 τερμάτων. Το ημίχρονο τελείωσε με τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά στο σκορ με 15-13.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Πυλαία μπήκε πιο δυνατά σε σχέση με τους φιλοξενούμενους και κατάφερε όχι μόνο να ισοφαρίσει, αλλά να περάσει και μπροστά στο σκορ. Ο Φίλιππος πραγματοποίησε ένα πολύ κακό τέταρτο με πάρα πολλά λάθη και λάθος επιλογές στην επίθεση κι αυτό έδωσε την ευκαιρία στη νεανική ομάδα της Πυλαίας να περάσει μπροστά στο σκορ ακόμη και με τρία τέρματα (21-18).

Στη συνέχεια ο Φίλιππος παρουσιάστηκε πιο σοβαρός και κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ και να παράσει μπροστά με 1 γκολ (23-22). Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά καθώς η Πυλαία ισοφάρισε και είχε την τελευταία επίθεση. H προσπάθεια όμως δεν καρποφόρησε κι έτσι οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας.

Μετά το τέλος του αγώνα η αθλήτρια του Φιλίππου Νάτσο Μαρία μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο για περαιτέρω εξετάσεις για να διαπιστωθεί η ζημιά του τραυματισμού της.

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ – ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 23-23

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 5-3, 7-7, 10-11, 12-14, 13-15 (ημχ.) 17-16, 18-17, 21-18, 22-20, 22-23, 23-23

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ (Βασίλης Σκανδάλης): Λάμπρου, Μόσχου, Κουκμίση 7, Μήγγα, Βράμπα 2, Ανδρεανίδου, Παραστατίδου, Τσομπανίδου 3, Κοπανέλου, Νακούλη, Καγγελάρη, Νικολάου 6, Σουμτάκη, Μανωλούδα, Σελεμίδου 4, Πετρίδου 1.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γιώργος Τσικίνας): Νάτσο 1, Κατσικαρώνη, Εμμανουηλίδου 1, Γιαννοπούλου, Ανθίτση 3, Καραχαρίση 7, Θεοδοσωπούλου Β., Σπυριδοπούλου 3, Ζουμπουλίδου, Γεωργιάδου 1, Θεοδοσωπούλου Σ., Νούσια 6, Λούρη 1.

Διαιτητές: Γράψας-Θεοδοσίου, Δίλεπτα: 4-7, Πέναλτι: 1/3-4/4, Κόκκινη κάρτα: Νούσια 58.09 (τρία δίλεπτα)