Νίκη στην παράταση για το εφηβικό του ΑΟΚ Βέροιας

Σπουδαία νίκη σημείωσαν οι Έφηβοι του Κωνσταντίνου Καπνά, επικρατώντας στην δύσκολη και αήττητη έδρα του Άθλου Αλεξάνδρειας με σκορ 84-76.

Η αναμέτρηση κρίθηκε στην 5λεπτη παράταση (71-71 κ.α.) και με τη νίκη αυτή, οι “λύκοι” έκανα το πιο σημαντικό βήμα για την κατάληψη της 1ης θέσης του ομίλου στην κανονική περίοδο.

Όπως ήταν αναμενόμενο, το παιχνίδι ήταν δυνατό καθώς πρόκειται (κατά πολλούς) για τις δύο κορυφαίες ομάδες του πρωταθλήματος, με τον ΑΟΚ να παρουσιάζεται ¨διαβασμένος¨ στο ξεκίνημα, όταν προηγήθηκε 5-0 και στη συνέχεια 7-2.

Η συνέχεια ήταν ανάλογη με την ομάδα του Κωνσταντίνου Καπνά, που διατήρησε το μικρό προβάδισμα  κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 18-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η αμυντική λειτουργία σε συνδυασμό με τις ολοκληρωμένες επιθέσεις έφερε το σκορ 27-19 του 15ου λεπτού και στο 37-30 του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, η πίεση των αντιπάλων ήταν πιο μεγάλη όμως οι έφηβοι του Καπνά ακούγοντας τις οδηγίες του και προσηλωμένοι στο πλάνο άντεξαν με την διαφορά να βρίσκεται στο +7 στο 25′ (49-42) και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με στο 57-54.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο και συγκεκριμένα μέχρι το 38′, η ομάδα του ΑΟΚ αγωνίστηκε με την ίδια ενέργεια. Σε εκείνο το σημείο το σκορ ήταν στο 71-68 για τους “λύκους” ωστόσο και για ένα λεπτό περίπου δεν υπήρχε σκοράρισμα από καμία ομάδα.

Λίγο πριν την τελευταία κόρνα όμως, η ομάδα της Αλεξάνδρειας πέτυχε ένα εντυπωσιακό τρίποντο από τα 8 μέτρα, το οποίο οδήγησε το ματς στην παράταση.

Το παιχνίδι απέκτησε μια άγρια ομορφιά, όμως ο ΑΟΚ βρήκε τις λύσεις στην επίθεση και δεχόμενοι μόνο 5 πόντους στην άμυνα, πήρε το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνα.

Πρώτοι σκόρερ των “λύκων” ήταν οι Χαραλαμπίδης με 20, Ιωαννίδης 17 και Καραθανάσης με 15.

Επόμενος αγώνας είναι εντός έδρας (τυπικά γηπεδούχος ο ΑΟΚ) με τον Φίλιππο Βέροιας.

Τα δεκάλεπτα : 15-18, 30-37, 54-57, 71-71 κ.α., 76-84 (παράταση)

ΑΟΚ Βέροιας (Καπνάς): Γιοβανόπουλος 6 (2), Αβραμίδης 3 (1), Καραθανάσης 15 (2), Βοργιαζίδης 8, Στογιαννόπουλος, Καραϊσαρίδης 5 (1), Ιωαννίδης 17 (3), Γκίτκος 1, Ορφανίδης 9 (1), Ασλανίδης, Χαραλαμπίδης 20.