Ισόπαλη η Βέροια 2017 στα Γιαννιτσά

Σε ένα παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των θεατών, Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών και Βέροια 2017 αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 24-24 σε παιχνίδι για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 γυναικών.

Όπως αναφέρει το e-handball.gr, το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τον Μ.Αλέξανδρο καθώς Ανδρίτσου και Τροχίδου ανέλαβαν δράση και έφτασαν το σκορ στο 7-2 στα πρώτα δέκα λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια η ομάδα της Βέροιας κατάφερε να αντιδράση και έφτασε με τρία συνεχόμενα τέρματα κοντά στο σκορ (9-7) στο 21ο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου. Το τελευταίο δεκάλεπτο ανήκε και πάλι στην ομάδα των Γιαννιτσών καθώς γι ακόμη μια φορά Ανδρίτσου και Τροχίδου βρήκαν λύσεις επιθετικά κι έτσι ο Μ.Αλέξανδρος μπήκε στα αποδυτήρια με το υπερ του 14-9.

Στο δεύτερο μέρος, ήταν η σειρά της Βέροιας να έχει κι αυτή ένα καλό δεκάλεπτο και με ένα σερί 7-2 μείωσε ξανά στα δύο τέρματα στο 42ο λεπτό. Μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα οι γηπεδούχοι είχαν ένα «μαξιλαράκι» ασφαλείας της τάξεως των πέντε τερμάτων, όμως οι φιλοξενούμενες δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Με ένα σερί 5-0 σε συνδυασμό με ένα χαμένο πέναλτι από τον Μ.Αλέξανδρο το παιχνίδι ήταν ισόπαλο πέντε λεπτά πριν από το τέλος. Η Ανδρίτσου μπορεί να έδωσε προσορινά στο 58 το προβάδισμα στην ομάδα της, ωστόσο η Βέροια 17 με γκολ της Τσιομπάνου ισοφάρισε ξανά. Το τελικό αποτέλεσμα βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 24-24 και έτσι μοιράστηκαν από ένα πόντο.

Κορυφαία για τον Μ.Αλέξανδρο ήταν η Ανδρίτσου που πέτυχε 14 γκολ, ενώ από την πλευρά των φιλοξενούμενων η Τσιμπάνου με 10 τέρματα.

Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ – ΒΕΡΟΙΑ 2017 24-24

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 7-2, 9-4, 9-5, 11-8, 14-9 (ημχ.) 16-9, 16-13, 20-16, 22-17, 22-22, 24-24

Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ (Αλέξανδρος Ταρινίδης): Πυριτίδου, Παρασκευαΐδου, Πέγιου, Ανδρίτσου Ο. 14, Ζιάκα Α., Αναστασίου 1, Μαντζίρη, Παύλου 2, Λαζαρίδου, Τρελοπούλου, Βασιλειάδου 2, Πιπιλακίδου, Τροχίδου 4, Ζιάκα Ε. 1, Ανδρίτσου Μ.

ΒΕΡΟΙΑ 2017 (Άννα Μακρίδου): Τσιομπάνου 10, Κοτζαχρήστου 3, Δελησάββα 4, Καλμουκίδου 3, Ταϊρίδου, Ματαρώνα 1, Ανδρονικίδου 3, Βαφειάδου, Παπαφώτη, Στάμου, Μπαντή, Στεφούδη.

Διαιτητές: Μιχαηλίδης-Γράψας, Δίλεπτα: 3-2, Πέναλτι: 4/5-5/5