“Εκρηκτικός” ο Πλατανιάς, 5-1 τον Ηρόδοτο!

Στην καλύτερή του εμφάνιση μέχρι στιγμής στη Football League ο Πλατανιάς κατάφερε να φτάσει στην πιο μεγάλη σε έκταση σκορ νίκη του, κερδίζοντας με 5-1 τον Ηρόδοτο στα Περβόλια.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Γιάννη Τάτση, ο Βασίλης Καραγκούνης που σημείωσε χατ-τρικ.

Ο Πλατανιάς είναι γεγονός ότι αγχώθηκε μετά τη μείωση του σκορ από τον Μωραΐτη στο 53’, αλλά στη συνέχεια η… τάξη αποκαταστάθηκε, καθώς στο 67’, ο Καραγκούνης σκόραρε το τρίτο γκολ και ουσιαστικά το παιχνίδι κρίθηκε σε εκείνο το σημείο. Μέχρι το τέλος, ακολούθησαν μάλιστα δύο ακόμη τέρματα, με τον Νίλι στο 74’ και τον Κραγκούνη στο 85’ για το τελικό, Πλατανιάς-Ηρόδοτος 5-1!

Ο Πλατανιάς είχε όμως και ένα εξαιρετικό α’ ημίχρονο, όπου έθεσε τις βάσεις για τη νίκη του. Συγκεκριμένα, το σκορ άνοιξε στο 25’ με το σουτ του Καραγκούνη, ενώ το 2-0 έγινε στο 43’ με τον Λάζιτς.

Ο Ηρόδοτος παρέδωσε πνεύμα μετά το 3-1 και χαρακτηριστικό είναι ότι τελείωσε το ματς με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του τερματοφύλακα του, Κασμερίδη, ο οποίος έπιασε την μπάλα εκτός περιοχής, με συνέπεια -κι έχοντας πραγματοποιήσει και τις τρεις αλλαγές του- να παίξει αναγκαστικά στη θέση αυτή ο Κονέ στο χρόνο των καθυστερήσεων.

Ο Πλατανιάς ολοκληρώνει με νίκη το 2018, φτάνει τους 19 βαθμούς και αν μη τι άλλο μόνο αισιόδοξα μπορεί ν’ ατενίζει τη νέα χρονιά που ακολουθεί…

το φιλμ του αγώνα στο athlitiko.gr

Πλατανιάς (Γιάννης Τάτσης): Γκοτ, Ουές, Ρουσσάκης, Κόρτσταμ, Πουρζιτίδης, Καραγκούνης, Μποσέτι (82’ Μάικιτς), Λάζιτς (59’ Νίλι), Τσαμούρης (66’ Σινγκ), Παπανικολάου, Μιγκέλ

Ηρόδοτος (Αρμάντο Φουτσίνι): Κασμερίδης, Προβυδάκης, Δαμιανάκης, Κανδηλάκης, Γιαλούσης, Φραγκουλάκης, Αργκιλέσι (83’ Κοντογιάννης),Κασαπάκης (70’ Φουκαράκης), Μωραΐτης (86’ Αμαραντίδης), Μασάδο, Κονέ