Και πάλι Τουράμ και τρίτη η Κέρκυρα! (βαθμολογία)

Στην τρίτη θέση της Football League ανέβηκε η Κέρκυρα μετά το 1-0 σε βάρος του Πλατανιά, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής.

Ο Βραζιλιάνος που έφτασε τα 5 γκολ στο εφετινό πρωτάθλημα έδωσε τη λύση στον πολύ άσχημο αγωνιστικό χώρο και η ομάδα του «καβάλησε» αυτήν των Χανίων, που είναι στο -1 (20-19). Αυτή για την Κέρκυρα ήταν η 6η εφετινή νίκη και για τον Πλατανιά η δεύτερη ήττα.

Όπως αναφέρει το FL News, σε έναν κακό αγωνιστικό χώρο, οι δύο ομάδες προσπάθησαν να βάλουν τη μπάλα κάτω και να παίξουν. Οι Φαίακες έπαιξαν πιο επιθετικά και έφτασαν κοντά στο να ανοίξουν το σκορ στο 4′ με τον Σιατραβάνη και στο 15′ με τον Ζορμπά. Οι Χανιώτες άρχισαν να πατάνε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο μετά το ημίωρο και απείλησαν ουσιστικά στο 31′, με την κεφαλιά του Παπανικολάου που πέρασε άουτ. Ενώ το μομέντουμ ήταν υπέρ των φιλοξενούμενων, η Κέρκυρα άνοιξε το σκορ. Στο 45′ ο Λινάρδος έκανε ο γέμισμα και ο Τουράμ με καρφωτή κεφαλιά από κοντά έγραψε το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πλατανιάς ήθελε να αντιδράσει, αλλά η Κέρκυρα ήξερε πολύ καλά πώς να διαχειριστεί το προβάδισμα. Ο Γιάννης Τάτσης έκανε δύο αλλαγές στο 67′, περνώντας στον αγώνα Σινγκ και Λάζιτς, αλλά επί της ουσίας η εικόνα της ομάδας δεν διαφοροποιήθηκε. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν πολύ χαμηλός, ενώ για αυτό έπαιξαν ρόλο και οι διαδοχικοί τραυματισμοί. Τα λεπτά κυλούσαν, η Κέρκυρα κράτησε με άνεση το 1-0 και πήρε τη νίκη.

ΚΕΡΚΥΡΑ (Δ. Σπανός): Κουτζαβασίλης, Σπίνουλας, Ιωάννου, Θεοδωράκης, Κούρος, Σιατραβάνης (90′ Σανδραβέλης), Ζορμπάς (58′ Νίκιτς), Λινάρδος, Ν. Κρητικός, Κόντος (78′ Βίλα), Τουράμ.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γ. Τάτσης): Γκοτζ, Ρουσσάκης (85′ Χ. Ποζατζίδης), Κόρτσταμ, Πουρζιτίδης, Ουές, Καραγκούνης, Μποσέτι (67′ Λάζιτς), Παπανικολάου, Τσαμούρης (67′ Σινγκ), Νίλι, Μπιανκόνι.