Μπορεί να έχασε το σπουδαίο σερί αλλά προκρίθηκε η ΑΕΚ!

Μετά από οκτώ συνεχόμενες νίκες η ΑΕΚ έχασε στο Μπάμπεργκ από την τοπική ομάδα με 77-73 και έκανε κακό ποδαρικό στο Basketball Champions League για το 2019.

Παρ’ όλα αυτή η ήττα αυτή δεν της κοστίζει κάτι ιδιαίτερο, αφού έχει εξασφαλίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση, ωστόσο βάζει και την Μπάμπεργκ στο κόλπο της διεκδίκησης της πρώτης θέσης στον όμιλο.

Ο Λαρεντζάκης ήταν ο κορυφαίος στην τελευταία περίοδο, αλλά και ταυτόχρονα μοιραίος, αφού έχασε δύο διαδοχικά ελεύθερα τρίποντα στην τελευταία επίθεση, ενώ καθοριστικό ήταν και το non call των διαιτητών 13” πριν από τη λήξη, όταν δεν είδαν καθαρό φάουλ πάνω στον Σάκοτα, που θα μπορούσε να είχε οδηγήσει τον αγώνα στην παράταση.

Λίγα πράγματα ο Νίκος Ζήσης στον πρώτο αγώνα του εναντίον της ΑΕΚ μετά από 13 ολόκληρα χρόνια.

Η ΑΕΚ έκανε 6 λάθη περισσότερα (11 έναντι 5), εκτέλεσε 8 βολές λιγότερες (17 έναντι 25) κι αυτά τα στοιχεία έκαναν τη διαφορά σε ένα πολύ κλειστό παιχνίδι.