Ευρεία νίκη του Αιγινιακού στην Έδεσσα

Ο ΑΟΚ Αιγινιακός επικράτησε με 80-50 του Εδεσσαϊκού στην πρωτεύουσα της Πέλλας, σε αγώνα για τη 14η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η ομάδα της Πιερίας παρουσιάστηκε σοβαρή από το ξεκίνημα της αναμέτρησης επιβεβαιώνοντας και στο παρκέ τον τίτλο του απόλυτου φαβορί για τη νίκη, που είχε πριν τον αγώνα και προηγήθηκε με 21-6 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Εδεσσαϊκός ισορρόπησε το παιχνίδι με το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 33-20.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Ηλία Λοτζανιώτη διεύρυναν συνεχώς το προβάδισμά τους φτάνοντας εύκολα και δίκαια στη νίκη με το τελικό 80-50.

Δεκάλεπτα: 6-21, 20-33, 36-57, 50-80.

Εδεσσαϊκός (Ροδοβίτης): Τσάμης 6, Γάτσος 15, Πασχαλίδης, Σταμπουλής 7, Αδάμ 4, Κατσάρας, Ξυλουργίδης, Αβραμίδης 6, Κεχαγιόγλου 12 (1).

ΑΟΚ Αιγινιακός (Λοτζανιώτης): Κατσιάνος 23 (3), Αργυρόπουλος 24 (3), Κοιλιάς 6, Βουλτσίδης 13, Μελίδης 14, Βουτσακόπουλος, Γιουμούκης, Καλαβρινός, Κομπατσιάρης.