Με…buzzer beater του Μελετάκου η νίκη του Άρη!

Με ένα γκολ του 23χρονου πλέι μέικερ στο τέλος του χρόνου, ο Άρης Νίκαιας κατάφερε να πάρει τη νίκη και τους δύο βαθμούς και να προσπεράσει τη ΧΑΝΘ στον πίνακα της βαθμολογίας.

Όπως αναφέρει το e-handball.gr, οι γηπεδούχοι έμειναν μπροστά σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου και με τον Βλαχοθανάση σε μια πολύ καλή εμφάνιση πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 12-10. Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά και κατάφεραν στο 45′ (18-19) να περάσουν μπροστά.

Από κει και πέρα ο αγώνα εξελίχθηκε σε ντέρμπι για γερά νεύρα με τον Δημήτρη Μελετάκο να… δίνει τελικά τη νίκη στον Άρη με το τελικό 27-26.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Λαδάκης με 8 γκολ ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Στίγγας με 7 γκολ.

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ – ΧΑΝΘ 27-26

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 4-4, 5-5, 7-6, 10-8, 12-10 (ημχ) 13-13, 16-16, 18-17, 21-22, 23-24, 27-26

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Μελετάκος): Λαδάκης 8, Αθανασίου 1, Μελετακος Γ. 3, Γρηγοράκης, Μουλιάτος 1, Μελετάκος Δ. 7, Μαλανδρένιας, Ασβεστάς 2, Παπαδόπουλος, Χαρμπής 2, Μιμίκος 3, Χουρσουντιάν, Χαραλάμπους, Βίδρας, Αμανατίδης, Βλαχοθανάσης.

ΧΑΝΘ (Τούτσης): Μπόλας, Τσιρογιάννης 3, Σαρηγιάννης 1, Τσαγκαράκης 1, Τζινεβής, Βασιάδης 5, Κεσίδης, Στίγγας 7, Βαρδακας 1, Αγαθόνικος, Παπαβασίλης 1, Μηλόπουλος, Μουρατίδης 1, Ρίζος, Μπαϊρλής 6, Αρβανιτίδης.

Διαιτητές: Τσάκωνας – Μερινιάν, Δίλεπτα: 6-5, Πέναλτι: 1/2-4/7