Ένα δεκάλεπτο δυσκολεύτηκε ο Αιγινιακός με τον Αετό Κιλκίς

Ο Αιγινιακός επικράτησε με 75-46 του Αετού Κιλκίς, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου, σε αγώνα για τη 15η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Όπως αναφέρει το katerinisport, ο Αετός Κιλκίς παρουσιάστηκε ανταγωνιστικός στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, ωστόσο ο Αιγινιακός πήρε το προβάδισμα και ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 18-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Αιγιακός κυριάρχησε τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση, καθώς σημείωσε είκοσι δύο πόντους και δέχθηκε μόλις πέντε και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 40-16 υπέρ της ομάδας της βόρειας Πιερίας.

Με κεκτημένη ταχύτητα από το δεύτερο δεκάλεπτο μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Ηλία Λοτζανιώτη και στο προηγήθηκαν με 61-26 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με τους παίκτες του Γιώργου Αποστόλου να ισορροπούν ωστόσο το παιχνίδι και να μειώνουν τη διαφορά και τον Αιγινιακό να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 75-46.

Διαιτητές: Χρυσάφης Στ. – Χατζημπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 18-11, 40-16, 61-26, 75-46.

ΑΟΚ Αιγινιακός (Λοτζανιώτης): Κατσιάνος 17 (3), Αργυρόπουλος 11 (2), Κουτούπας 3 (1), Κοιλιάς, Βουτσακόπουλος Α. 11 (2), Βουλτσίδης 11, Μελίδης 10, Βουτσακόπουλος Θ. 6, Γιουμούκης 3 (1), Τσότσλλι, Καλαβρινός 3 (1).

Αετός Κιλκίς (Αποστόλου): Κιουσές 5, Νταμοτσίδης, Γκιζέλης 12 (2), Φιλιππίδης 4, Βαϊτσούδης 9, Βακουφτσής 8, Μαργαριτίδης 2, Παπαγεωργίου 2, Αμοιρίδης 4