Νικητής ο ΓΑΣ Μελίκης στο ντέρμπι της Ημαθίας, κερδισμένες Λευκάδα και Γρεβενά (αποτελέσματα, βαθμολογία 12ης αγωνιστικής)

Με μεγάλο νικητή τον ΓΑΣ Μελίκης, ολοκληρώθηκε το ντέρμπι της Ημαθίας για τον 3ο όμιλο της Γ Εθνικής μπάσκετ ανδρών.

Και λέμε “μεγάλο” γιατί ο αγώνας είχε πολύ σημαντικό χαρακτήρα, δεδομένου πως τόσο ο ΓΑΣ Μελίκης όσο και ο ΑΟΚ Βέροιας είχαν βρεθεί σε δυσχερή βαθμολογικά θέση μετά τα τελευταία αποτελέσματα.

Η ομάδα του Ιορδάνη Ασλανίδη πήρε το προβάδισμα στο ξεκίνημα και το διατήρησε για 15 περίπου λεπτά, όταν οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν και ισοφάρισαν με το τέλος του πρώτου μέρους (37-37). Οι νεοφώτιστοι όμως μπήκαν δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και με ένα καθοριστικό σερί πόντων, διεύρυναν σημαντικά τη διαφορά, η οποία έφτασε στο +16 (60-44).

Στο τελευταίο 1ολεπτο οι γηπεδούχοι κράτησαν την υπέρ τους διαφορά και παρά την προσπάθεια των αντιπάλων, έφτασαν στην πολύτιμη νίκη-ανάσα.

ΓΑΣ Μελίκης-ΑΟΚ Βέροιας 74-61

Δεκάλεπτα: 13-11, 37-37, 60-44, 74-61

Διαιτητές: Γαζέτας-Κουκουλεκίδης

ΓΑΣ Μελίκης (Ασλανίδης): Λιόλιος 22 (4), Μαυρίδης Β. 17 (1), Κυριακού, Καποδίστριας, Λέφας 10 (2), Μαγαλιός, Καρατζάς 3 (1), Πεϊμανίδης, Σταυρουλάκης 9 (1), Κοτζαμπάσης 11 (1), Λαπατούρας, Ρογγότης 2.

ΑΟΚ Βέροιας (Ηλιάδης): Τρομπούκης, Ουσουλτζόγλου, Στοΐτσης, Γκάνας 2, Βλάχος 27 (4), Μαυρίδης 13 (3), Ντουλαβέρης, Κασαμπαλής 12, Καραθανάσης, Ιωαννίδης 3, Χατζηλαμπρινός 4, Χαραλαμπίδης.

Στα άλλα παιχνίδια και συγκεκριμένα στα δύο ντέρμπι κορυφής, μεγάλοι νικητές αναδείχτηκαν η Δόξα Λευκάδας (πέρασε νικηφόρα στην παράταση από τα Ιωάννινα) και ο Πρωτέας Γρεβενών, που πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα.