Στους “16” του Champions League και ο ΠΑΟΚ!

Όλες οι ελληνικές ομάδες βρίσκονται πλέον και μαθηματικά στους “16” του Champions League στο μπάσκετ, αποδεικνύοντας πως το άθλημα παρουσιάζει μια σημαντική αγωνιστική ανάταση!

Όπως αναφέρει το basketa.gr, ο “δικέφαλος” ήταν κυρίαρχος στο πρώτο δεκάλεπτο, έχοντας στην κατοχή του τον έλεγχο του αγώνα. Χρυσικόπουλος και Κόνιαρης έδωσαν ένα αρχικό προβάδισμα στον Δικέφαλο με ένα σερί 0-7, με τη Φριμπούρ να απαντάει και να μειώνει με τον Ουίλιαμσον στο -3 (7-10, 6′). Ο ΠΑΟΚ ξαναπήρε τη διαφορά με τον Φιλ Γκος να διαμορφώνει το τελικό 12-22 του δεκαλέπτου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου συνέχισε στον υψηλό της ρυθμό με τη Φριμπούρ να  αδυνατεί να μειώσει βλέποντας τη διαφορά να φτάνει μέχρι και στο +14 (19-33, 15′).  Από το 17′ και έπειτα, οι γηπεδούχοι άρχισαν να μειώνουν και μάλιστα έφτασαν μέχρι και στο -7 για να κλείσουν το ημίχρονο στο 34-41.

Με την επιστροφή των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο, ο ΠΑΟΚ συνέχισε να βρίσκεται σταθερά μπροστά στο σκορ. Η Φριμπούρ ωστόσο έδειξε ότι δεν τα έχει παρατήσει και πως έχει ακόμη σφυγμό, με αποτέλεσμα, μειώσει στο -3 (42-45, 24′). Ο ΠΑΟΚ ωστόσο είχε καλύτερα πατήματα και με τρία μακρινά σουτ κατάφερε να αυξήσει και πάλι τη διαφορά του κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 51-62 με μία εύστοχη βολή του Γκος. Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού ο “Δικέφαλος” συνέχισε να αυξάνει επικίνδυνα το προβάδισμά του φτάνοντας μέχρι και στο +20 (61-81, 39′). Το τελικό 64-84 διαμόρφωσε ο Νάταν Τζούρκοβιτς με μία εύστοχη βολή.

Δεκάλεπτα: 12-22, 34-41, 51-62, 64-84