Πέρασαν από την Κατερίνη οι Ίκαροι Γιαννιτσών

Νίκη στην Κατερίνη για τους Ίκαρους Γιαννιτσών στο κλειστό γήπεδο του Σταθμού στην αναμέτρηση για την 17η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε ένα άκρως ενδιαφέρον παιχνίδι για τρία δεκάλεπτα, ο Πιερικός Αρχέλαος πάλεψε με … νύχια και με δόντια απέναντι στους Ικάρους Γιαννιτσών, αλλά για μία ακόμη φορά πλήρωσε την απειρία του και οι φιλοξενούμενοι »καθάρισαν» οριστικά την υπόθεση νίκη στην τελευταία περίοδο »δραπετεύοντας» με το ροζ φύλλο αγώνα. Με αυτή την επικράτηση η ομάδα από την Πέλλα βελτίωσε το ρεκόρ της στο 10-5, ενώ από την άλλη η Κατερινιώτικη ομάδα υποχώρησε στο 4-11 και πλέον η μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού ολοένα και δυσκολεύει.

Όπως αναφέρει το katerinisport, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο παρκέ του κλειστού του Σταθμού και μέσα σε λιγότερο από ένα λεπτό αγώνα (9’16») απέκτησαν προβάδισμα έξι πόντων (0-6). Ωστόσο, οι παίκτες του Πιερικού έβγαλαν μεγάλη ενέργεια και ενθουσιασμό από κει και έπειτα και πήραν κεφάλι στο σκορ (13-11, 3’38») κλείνοντας μάλιστα το πρώτο δεκάλεπτο με +5 (20-15).

Στην δεύτερη περίοδο, παίχτηκε εξαιρετικό μπάσκετ και από τις δύο πλευρές με θεαματικές φάσεις, αυτοματισμούς και εύστοχα τρίποντα με τους Ίκαρους να παίρνουν εκ νέου το προβάδισμα στο ματς (26-28, 5’58») και να το διατηρούν μέχρι και τη λήξη του ημιχρόνου πηγαίνοντας στα αποδυτήρια ως οδηγοί (30-37).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Πιερικός Αρχέλαος με κεκτημένη ταχύτητα από τα τέλη της προηγούμενης περιόδου συνέχισε να μειώνει τη διαφορά και με την περιφέρειά του να είναι »καυτή», έτρεξε ένα επιμέρους σερί 9-0 ρίχνοντάς την στον πόντο (36-37, 7’36»). Αυτή ήταν όμως και η τελευταία φορά που βρέθηκε τόσο κοντά στην ανατροπή του σκορ, καθώς από εκείνο το σημείο και ύστερα άρχισε να »αδειάζει» σιγά σιγά από ενέργεια, με τους φιλοξενούμενους να το εκμεταλλεύονται αυτό και να εκτοξεύουν τη διαφορά στο +12 (47-59) που ήταν και το αποτέλεσμα της περιόδου. Αξίζει να σημειωθεί σε αυτό το σημείο και το τρομερό buzzer beater τρίποντο που πέτυχαν οι Ίκαροι πηγαίνοντας από το 47-56 στο 47-59 μέσα σε ένα δευτερόλεπτο!

Στην τελευταία περίοδο, οι Κατερινιώτες προσπάθησαν να μην παραδώσουν εύκολα τα όπλα και να παλέψουν με όσες δυνάμεις τους είχαν απομείνει, έβαλαν κάποια σημαντικά καλάθια, ωστόσο η ομάδα από τα Γιαννιτσά κατάφερε με την εμπειρία της να κρατήσει τον αντίπαλό της μακριά και εν τέλει να πανηγυρίσει την νίκη με διαφορά 16 πόντων (64-80).

Διαιτητές: Τοπαλίδης – Γρηγοριάδης.

Δεκάλεπτα: 20-15, 30-37, 47-59, 64-80.

Πιερικός Αρχέλαος (Ξηρομερίτης): Χατζηαγοράκης 5 (1), Ζησόπουλος 12 (1), Καρυπίδης 2, Τσαλμπούρης, Τζιοβάρας 10 (3), Σφήκας 2, Καλλιφατίδης 13 (3), Ζαρκανέλας 12 (1), Κουπάντσης, Σκρέτας 8 (2).

Ίκαροι Γιαννιτσών (Σπόντης): Χαραλαμπίδης 10, Ελευθεριάδης 12, Μπογδάνης 7, Μαυρόπουλος 11 (3), Πολυχρονίδης 11 (3), Υφαντίδης 18 (2), Βουζίνας 11 (3).