Σπουδαίο διπλό και φουλ για play off ο Ιπποκράτης!

Σπουδαία εκτός έδρας εμφάνιση και νίκη πήρε ο Ιπποκράτης επί του Ψυχικού με 61-59 και έκανε ένα πολύ μεγάλο βήμα για την επίτευξη των στόχων του.

Όπως αναφέρει το basketblog.gr, οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες στα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τον Ιπποκράτη να αποκτά στο τέλος του α’ δεκαλέπτου ένα ισχνό προβάδισμα με 9-15. Η συνέχεια ήταν ανάλογη, με το Ψυχικό να περνάει και μπροστά στο σκορ στα πρώτα λεπτά της β’ περιόδου με 22-20, όμως το σερί 9-5 των νησιωτών τους έστειλε στο ημίχρονο όντας μπροστά με 29-27, σε ένα α’ ημίχρονο όπου οι δύο ομάδες ήταν σχεδόν… τσακωμένες με το τρίποντο.

Στο β’ ημίχρονο ο Ιπποκράτης βρήκε λύσεις από τα 6,75 σπάζοντας το 0% που έκλεισε το α’ μέρος και χάρη στο Χατζηνικόλα έφτασε τη διαφορά στο +10 (34-44). Η αστοχία του Ιπποκράτη, σε συνδυασμό με τους 7 σερί πόντους του Παναγιωταρά βοήθησαν ώστε το Ψυχικό να μειώσει αρχικά σε 41-44, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 45-44, με ένα σερί 11-0 των γηπεδούχων. Το φινάλε ήταν συναρπαστικό με τις δύο ομάδες να διεκδικούν μέχρι τέλους τη νίκη και να εναλλάσσονται στο σκορ, όμως το φάουλ και η τεχνική ποινή εν συνεχεία του Αρσενόπουλου, έδωσε στο φινάλε το προβάδισμα στον Ιπποκράτη που πήρε και τη νίκη.

ΨΥΧΙΚΟ – ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ 59-61

Δεκάλεπτα: Κατραχούρας-Ζαχαρής-Καρακάσης

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Παναγιωταράς 9 (1), Κοντούδης, Παπανικολάου 8 (2), Παπαδημητρίου, Παπαντωνάκος 5 (1), Μάντζαρης 14 (1), Αρσενόπουλος 12 (4), Θεοδώρου 2, Ντιαλλό 2, Μπασδέκης 3 (1), Καφαντάρης, Παασόγια 4,

Ιπποκράτης (Παπαδόπουλος): Λάανε 4, Σκούφης, Τρύπας, Ναούμης 8 (2), Καλαμπάκας, Ασημακόπουλος 9, Χατζηνικόλας 18 (3), Χαρίσης 8, Ψαθάς, Μαστόρος 8, Δρόσος 6