Έχει ακόμα…σφυγμό ο Παναθηναϊκός!

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τη Χίμκι στο ΟΑΚΑ με 94-85 στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας και διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες του για πρόκριση στα πλέι οφ της διοργάνωσης, ενώ κάλυψε και τη διαφορά της ήττας του στον πρώτο γύρο, καθώς είχε ηττηθεί στη Μόσχα με διαφορά οκτώ πόντων.

Οι «πράσινοι» μετά από ένα εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων τους στο δεύτερο μέρος και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα. Πλέον με ρεκόρ 10-13 βρίσκονται στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ η Χίμκι με 9-14 είναι 12η. Την επόμενη εβδομάδα οι κυπελλούχοι Ελλάδας θα παίξουν με την Γκραν Κανάρια εκτός έδρας.

Ο Παναθηναϊκός δεν κυριάρχησε απόλυτα σε καμία στατιστική κατηγορία. Ωστόσο η εντυπωσιακή του εμφάνιση και οι 65 πόντοι του πρώτου ημιχρόνου που αποτελούν ρεκόρ για την ομάδα, ήταν εκείνοι που επί της ουσίας της έδωσαν τη νίκη. Το «τριφύλλι» πρέπει να ξεχάσει το μέτριο δεύτερο ημίχρονο και να προσπαθήσει στη συνέχεια να βρει νίκες μακριά από το ΟΑΚΑ.