Εύκολη νίκη για τον ΦΟ Αριδαίας στην πρεμιέρα της 22ης αγωνιστικής της Α ΕΚΑΣΚΕΜ

Η Αριδαία επικράτησε με 79-59 του Μέγα Αλέξανδρου Γιαννιτσών, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αριδαίας, σε αγώνα για την 22η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Όπως αναφέρει το katerinisport, σε έναν ακόμα αγώνα οι παίκτες του Νίκου Κοτλέα εμφανίστηκαν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί στο πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ και ολοκληρώθηκε με την Αριδαία να προηγείται με βραχεία κεφαλή (19-18).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η γηπεδούχος πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού, αποσπάστηκε στο σκορ και το τέλος πρώτου ημιχρόνου τη βρήκε μπροστά με εννέα πόντους (42-33).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Παναγιώτη Βάτση κυριάρχησαν στο παρκέ, περιόρισαν τον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών στους δώδεκα πόντους, σημειώνοντας στο ίδιο διάστημα είκοσι πέντε και το σκορ διαμορφώθηκε σε 67-45.

Ο φιλοξενούμενος ισορρόπησε το παιχνίδι στο διαδικαστικού χαρακτήρα τέταρτο δεκάλεπτο, με την Αριδαία να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 79-59.

Δεκάλεπτα: 19-18, 42-33, 67-45, 79-59.

ΦΟ Αριδαίας (Βάτσης): Υποδηματόπουλος 3, Βασίλογλου 10 (2), Πέτκος 4 (1), Τοπαλίδης 32 (1), Αργυρός, Μπεγλόπουλος 5, Παπαβραάμ, Αβραμίδης 14 (2), Κληντσάρης 2, Μαρκόπουλος 9, Νταούτι, Αμανίδης.

Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών (Κοτλέας): Πέτσος 17 (2), Αχλατλής 8 (2), Ποζουκίδης 2, Παπαμανώλης 11, Κουτρουλός, Παπδόπουλος 6, Μόσχου 7, Παρτσαλάκης 4, Χατζηλαμπρινός 2, Τσιτερίδης 2.