Δεν χάνει την πρώτη θέση ο Ολυμπιακός!

Ο Ολυμπιακός ήταν επιβλητικός στο κλειστό της Νεάπολης καθώς νίκησε τον ΠΑΟΚ με 19-24 και έτσι ουσιαστικά εξασφάλισε την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο.

Καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα ο Ολυμπιακός εγκλώβισε τον ΠΑΟΚ με την άμυνά του, χωρίς καν να χρειαστεί να αγωνιστεί ο Κωστας Τσιλιμπάρης και έφτασε τη διαφορά ακόμη και στα 10 γκολ (12-22 στο 49′).

Όπως αναφέρει το e-handball.gr, στο πρώτο μέρος οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να χτίσουν μία διαφορά πέντε τερμάτων (8-13), έχοντας 12 περισσότερα φάουλ από τους γηπεδούχους (11-23), ενώ στην επίθεση βρήκαν λύσεις από τους Λέμος και Τζηρά. Αντίθετα ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να πάρει γκολ από την περιφέρειά του, δεν έτρεξε και είχε προβλήματα με το κέντρο της άμυνάς του.

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε με τον Ολυμπιακό να κυριαρχεί κατά κράτος και τον Γιώργο Ζαραβίνα να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του, ενώ έπεσαν οι ρυθμοί στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Πλέον οι ερυθρόλευκοι έχουν μπροστά τους τον τελικό Κυπέλλου με την ΑΕΚ, όπου πηγαίνουν με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία, ενώ ο ΠΑΟΚ με αυτό το αποτέλεσμα πέφτει στην τρίτη θέση και θα πρέπει να νικήσει την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ για να επιστρέψει στη δεύτερη.

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 3-5, 3-7, 5-10, 6-12, 8-13 (ημχ), 8-14, 9-17, 12-19, 12-22, 16-23, 19-24.

ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Κοτανίδης, Αραμπατζής 1, Παλάσκας 3, Καραγκιοζόπουλος 5, Τσεσμετζίδης, Κοκώνης 1, Αποστόλου 1, Πετρίδης, Νικολαΐδης 1, Κωστακίδης 1, Λοΐζος, Μαστορογιάννης 1, Ελοζιέουα, Κυπραίος 2, Δελιάς, Γιόσμου 3.

Ολυμπιακός (Ζαραβίνας): Κρητικός 3, Τζηράς 8, Καραμπουρνιώτης, Λέμος 4, Ρέινα 1, Τερλέτσκι, Κανδύλας, Σανίκης 2, Μπούμπαλο, Κόντης, Λιάπης 1, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς 1, Αραπακόπουλος 1, Τσίλης 3, Μούγιτς.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος – Μπέτμαν. Δίλεπτα: 3-8. Πέναλτι: 3/6 – 5/5