Πέρασε από τη Βέροια η Δράμα και “βλέπει” εξάδα

Μάχη μέχρι τέλους έγινε στον αγώνα του Φιλίππου με τη Δράμα, στη Βέροια για την 20η αγωνιστική της Handball Premier.

Η ομάδα της Δράμας τελικά επικράτησε με 27-22 και ανέβηκε στην έκτη θέση της βαθμολογικής κατάταξης.

Όπως αναφέρει το e-handball.gr, στα πρώτα λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι πήραν μικρή διαφορά (10-6 στο 25′), την οποία οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να καλύψουν και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 10-9. Από εκεί και πέρα και μέχρι το 54′ το παιχνίδι εξελίχθηκε σε πραγματικό ντέρμπι, με την ομάδα της Δράμας να ανεβάζει ρυθμό στα τελευταία 6 λεπτά και να αφήνει πίσω της τον Φίλιππο.

Πρώτος σκόρερ για τον Φίλιππο ήταν ο Τάσκοβιτς με 7 γκολ ενώ για τη Δράμα κορυφαίος ήταν ο Ντράσκιτς με 10 γκολ. Αξίζει να σημειωθεί ότι καθοριστική ήταν η συμβολή του τερματοφύλακα της Δράμας, Κώστα Γουργούμη, με καίριες επεμβάσεις σε κομβικά σημεία του παιχνιδιού.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ – BIANCO MONTE ΔΡΑΜΑ 1986 22-27

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-2, 5-4, 7-5, 10-6, 10-9 (ημχ) 12-12, 13-14, 16-6, 18-20, 22-23, 22-27

Φίλιππος Βέροιας (Πιπελίδης): Ταραμονλής, Παντελίδης 1, Τάσκοβιτς 7, Λιακόπουλος, Καλλιαρίδης, Μπαλτατζής, Τριανταφυλλίδης 5, Κωστακίδης 5, Κουκουτσίδης, Δάσκαλος, Κορωνάς 1, Φιλόσογλου 1, Παπαδόπουλος 2, Τζωρτζίνης, Χατζημασούρας.

Δράμα 1986 (Βαλαβάνης): Γουργούμης, Παπάζογλου, Μπέτζιος, Χαϊτίδης 4, Κοβογλανίδης 2, Τσιτσίγκος 2, Ντράσκιτς 10, Ιακωβίδης, Κουρτίδης 1, Θωμίδης 1, Φραγκούλης, Γιαννακόπουλος, Σίνα, Κοτσαμαρίκογλου 2, Δεμετζίδης, Τουνγκελίδης 5.

Διαιτητές: Μιχαηλίδης- Θεοδοσίου Δίλεπτα: 1-1. Πέναλτι: 1/1 – 1/1