Με “όπλο” την άμυνα ο Φίλιππος Βέροιας, συνέχισαν με νίκες Αγρίνιο και Ελευθερούπολη (αποτελέσματα, βαθμολογίες 23ης αγωνιστικής)

Με όπλο την πολύ καλή άμυνα, τη μαχητικότητα των παικτών του αλλά και την βοήθεια των πολυπληθών οπαδών που βρέθηκαν στις κερκίδες του ΔΑΚ “Βικέλας”, η ομάδα του Φιλίππου Βέροιας κέρδισε με σκορ 69-63 την Νίκη Βόλου.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του Δημήτρη Γκίμα βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 2’ με 2-7 και στο 4’ με 6-11. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το έλεγχο του παιχνιδιού και στο 8’ ανέβασαν την διαφορά στο +10 (12-22). Το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 19-25.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα της Βέροιας ανέβασε τον ρυθμό της, εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των φιλοξενούμενων και μείωσε σε 23-28 στο 12’ και 25-28 στο 13’ ξεσηκώνοντας την κερκίδα. Ο Βασίλης Βάλιος ισοφάρισε στο 14’ σε 28-28 ενώ στο 18’ ο Φίλιππος πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο παιχνίδι με 34-30. Ο Ευθύμης Κοθράς με τρίποντο στο τέλος έστειλε τον Φίλιππο στα αποδυτήρια με σκορ 37-35.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Φιλίππου Βέροιας παίζοντας πολύ καλή άμυνα και με εύστοχες επιθέσεις ανέβασαν στο 26’ την διαφορά στο +10 (48-38). Η ομάδα του Γκίμα διατήρησε την διαφορά παρά την πίεση των παικτών της Νίκης Βόλου και το δεκάλεπτο τελείωσε με 51-44.

Η ομάδα της Νίκη Βόλου μείωσε σε 58-52 αλλά ο Φίλιππος κερδίζοντας αντιαθλητικό φάουλ και στην συνέχεια με τρίποντο του Καντάρκου ανέβασε την διαφορά στο +12, 64-52 στο 36’. Η διαφορά διατηρήθηκε (68-52 στο 38’) και ο Φίλιππος πέτυχε άλλη μια πολύτιμη νίκη.

Δεκάλεπτα : 19-25, 37-35, 51-44, 69-63

Διαιτητές : Ντούρας και Ζαχαριάδης

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας – Μπλατσιώτης): Παπαδόπουλος, Τσεσμετζίδης, Σισμάνης 10 (1), Πονόπουλος 1, Γιαντσιδιώτης, Βάλλιος 6 (1), Τσιακλαγκάνος 5, Καβαργύρης, Κοθράς 15 (3), Παραπούρας 6 (1), Σουτζόπουλος 13, Καντάρκος 13 (1).

Νίκη Βόλου (Στρατίκης – Νάνης): Καραγεώργος, Βερτζάγιας 3 (1), Γιωτόπουλος 8 (2), Κουτίνας 14, Τσαβές, Τασιούδης 11 (1), Τσώλης 8 (2), Τάσσος 7, Φρουσκλιάς, Διγενής 2, Δελεντζές, Καρπέτης

Στα άλλα ματς, ΑΟ Αγρινίου και ΓΣ Ελευθερούπολης συνέχισαν με νίκες, ενώ εύκολο έργο είχε το Ανατόλια, που επικράτησε με 92-73 του Έσπερου Λαμίας.