Μετάθεση της στέψης για τον ΠΑΟΚ, 1-1 στη Λάρισα (βαθμολογία)

Μια εβδομάδα ακόμη θα πρέπει να περιμένει ο ΠΑΟΚ για να στεφθεί και μαθηματικά πρωταθλητής Ελλάδας μετά από 35 χρόνια, καθώς η ΑΕΛ τον ανάγκασε σε ισοπαλία (1-1) στη Λάρισα και σε συνδυασμό με τη νίκη του Ολυμπιακού επί του Παναιτωλικού στο Καραϊσκάκη, η φιέστα τίτλου θα μεταφερθεί για την Τούμπα, με αντίπαλο τον Λεβαδειακό.

Το γκολ του Πέλκα έδωσε το έναυσμα για τη φιέστα μέσα στη Λάρισα, όμως ο Γιακιμόφσκι χάρισε στην ΑΕΛ τον πολύτιμο βαθμό (1-1) και έδωσε παράταση στη στέψη του ΠΑΟΚ, ο οποίος το σηκώνει στην Τούμπα με αντίπαλο τον Λεβαδειακό!

Από την άλλη πλευρά, η ΑΕΛ πήρε έναν πολύτιμο βαθμό ενόψει της συνέχειας και σίγουρα ψυχολογία. Στην επανάληψη το ματς έγινε κάτω από βροχή, παρουσία περίπου 7.000 φιλάθλων που δημιούργησαν μια φανταστική ατμόσφαιρα και σίγουρα βοήθησαν πολύ τη γηπεδούχο ομάδα.

το φιλμ του αγώνα και φωτογραφίες στο athleticlarissa.gr

ΑΕΛ (Φέστα): Κρίστινσον, Γκόϊκοβιτς (29’ λ.τ. Ζίζιτς), Μόρας, Μπράλιτς, Ζίβκοβιτς, Φατιόν, Μιλοσάβλιεβιτς, Μπέρτος (43’ λ.τ. Καρανίκας), Σικάβκα, Νούνιτς, Γιακιμόβσκι (86’ Γκόλιας).

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια (36’ λ.τ. Γιαννούλης), Σάκχοφ, Ολιβέιρα (79’ Ζαμπά), Πέλκας, Μπίσεσβαρ, Λημνιός (84’ Καρέλης), Σφιντέρσκι.