Δεύτερος στην Ευρώπη ο Ολυμπιακός

Κράτησαν τα ηνία στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, όμως η πίεση από τη Σαμπαντέλ λύγισαν τα κορίτσια του Ολυμπιακού, που ηττήθηκαν 13-11 στον τελικό του Final-4 της Ευρωλίγκας.

Ο Ολυμπιακός έκανε μεγάλη εμφάνιση στον τελικό της Euroleague και άγγιξε τη κούπα του πρωταθλητή Ευρώπης αλλά με ανατροπή η Σαμπαντέλ άλλαξε τα δεδομένα στα τελευταία λεπτά και κατέκτησε το τρόπαιο. Η ομάδα του Χάρη Παυλίδη προηγήθηκε με 11-8 στη τελευταία περίοδο αλλά οι Ισπανίδες πέτυχαν πέντε αναπάντητα τέρματα από τα μισά του οκταλέπτου.

Κομβικό σημείο το χαμένο πέναλτι της Ελευθερίας Πλευρίτου όπου το σκορ ήταν 11-10 υπέρ του Ολυμπιακού.

Σαμπαντέλ – Ολυμπιακός 13-11 (2-3, 4-3, 2-3, 5-2)

Σαμπαντέλ: Έστερ Ράμος, Ορτίθ Ρέγιες 1, Έσπαρ Α. 1, Ορτίθ Μουνιόζ 3, Φάρε Κολομίνα Γκ., Στέφενς 1, Κορντόμπες, Γκαρθία Γοδόι 1, Φόρκα 2, Νιούσουλ Κ. 4, Ντόμενεχ, Λέιτον, Φάρε Κολομίνα Α.

Ολυμπιακός (Χάρης Παυλίδης): Σταματοπούλου, Πλευρίτου Ελ. 2, Έγκενς, Ελευθεριάδου 1, Μανωλιουδάκη, Αβραμίδου 1, Ασημάκη 1, Πλευρίτου Μ., Γκόφερς, Μπάκλινγκ 4, Τσουκαλά 2, Μυριοκεφαλιτάκη, Δουρέκα Στ.