Ιστορικό “διπλό” του Κολοσσού στο Παλατάκι!

Η 13η επίσκεψη του Κολοσσού στο “PAOK Sports Arena” ήταν και η τυχερή αφού σε αντίθεση με αυτές που προηγήθηκαν, αναδείχτηκε νικητής επικρατώντας του Δικεφάλου με 83-79.

Καθοριστική για την εξέλιξη του αγώνα ήταν η τρίτη περίοδος, στη διάρκεια της οποίας οι Ρόδιοι έκαναν επιμέρους σκορ 28-14 έχοντας 6/10 τρίποντα. Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το παιχνίδι έχοντας 13/27 σουτ από την περίμετρο, ενώ από την άλλη πλευρά ο ΠΑΟΚ που είναι η κορυφαία ομάδα της φετινής Basket League από τα 6,75, είχε 8/32.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο πρώτο ημίχρονο με την ομάδα του Στέργιου Κουφού να προηγείται με 22-16 στο 9′ μετά από ένα σερί 7-0 όμως με δύο τρίποντα του Γκος στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε στο 22-22.

Ο Δικέφαλος διεύρυνε το σερί του στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου και φτάνοντας το στο 12-0, ξέφυγε με 28-22 για να βρεθεί λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου στο υπέρ του 43-36.

Ο Κολοσσός όμως, μπήκε αποφασιστικά στο δεύτερο ημίχρονο και εκμεταλλευόμενος την έλλειψη λύσεων των γηπεδούχων -αγωνίστηκαν χωρίς τους Χάτσερ και Γκάρετ- προσπέρασαν και σταδιακά άνοιξαν την “ψαλίδα” για να κλείσουν το δεκάλεπτο με προβάδισμα εννιά πόντων (57-66).

Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +10 μετά από δύο λεπτά στην τέταρτη περίοδο (59-69) και παρότι ο ΠΑΟΚ μείωσε στους τέσσερις (65-69 στο 35′), άντεξαν και κράτησαν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 43-38, 57-66, 79-83.