Σημαντικό βήμα για την παραμονή το Ρέθυμνο

Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του σημείωσε το Ρέθυμνο καθώς στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής επικράτησε με 83-73 στο «Μ. Μερκούρη».

Με αυτή τους τη νίκη οι Κρητικοί έκαναν ένα ακόμα σημαντικό βήμα για την παραμονή τους στην Basket League καθώς πλέον μπορούν να την εξασφαλίσουν ακόμα και αν οι ίδιοι δεν νικήσουν στην τελευταία αγωνιστική, αρκεί να ηττηθεί και η ομάδα της Κύμης.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Στιβ Μπαρτ Τζ. με 28 πόντους ενώ συνολικά πέντε παίκτες των Κρητικών τελείωσαν με διψήφιο αριθμό πόντων. Από την άλλη για το Περιστέρι πρώτος σκόρερ ήταν ο Κάλαχαν με 14 πόντους.

Με έξι πόντους τους Μπαρτ και ένα καλάθι του Ντάνιελς, το Ρέθυμνο προηγήθηκε με 8-0 πριν συμπληρωθούν τρία αγωνιστικά λεπτά. Το Περιστέρι ωστόσο κατάφερε και μείωσε σε 10-8. Ο Σμιθ στο 9′ έκανε το 15-13 με τους γηπεδούχους όμως να ολοκληρώνουν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 20-13.

Ο Σιγκούνας με εύστοχο τρίποντο ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά των γηπεδούχων σε διψήφια επίπεδα (25-15) όμως οι «κυανοκίτρινοι» μείωσαν και πάλι με τον Κάλαχαν να κάνει το 28-24 στο 16′. Το φινάλε του πρώτου μέρους όμως βρήκε το Ρέθυμνο στο +11 (39-28) μετά από πέντε σερί πόντους του Μπαρτ.

Η ομάδα του Ρεθύμνου κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά της πάνω από τους επτά πόντους σε όλη την τρίτη περίοδο. Οι Μπάντερ, Μπαρτ και Χϊκι με εύστοχα τρίποντα κράτησαν τους γηπεδούχους κοντά στους 10 πόντους και τους επέτρεψαν να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο έχοντας προβάδισμα με 63-53.

Ο Μπάντερ με πέντε δικούς του πόντους έκανε τοι 33′ το 73-57 ενώ στη συνέχεια ο Σιγκούνας σημείωσε κρίσιμα καλάθια για την ομάδα του. Ένα από αυτά στα 43” για το φινάλε όταν κράτησε το προβάδισμα του Ρεθύμνου στο +10 (81-71). Το τελικό 83-73 διαμόρφωσε το Μπαρτ φέρνοντας το Ρέθυμνο ακόμα πιο κοντά στην παραμονή.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 39-28, 63-53, 83-73.