Στον τελικό της Α ΕΚΑΣΚΕΜ ο ΦΟ Αριδαίας!

Ο ΦΟΑ επικράτησε με 73-50 των Ίκαρων Γιαννιτσών, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αριδαίας, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική της Α’ φάσης των Play Offs της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Καλύτερα μπήκε στην αναμέτρηση η Αριδαία, με τους Ίκαρους Γιαννιτσών να παραμένουν κοντά στο σκορ και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 19-12 υπέρ των γηπεδούχων.

Όπως αναφέρει το katerinisport, στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Παναγιώτη Βάτση κυριάρχησαν στο παρκέ, περιόρισαν τους αντιπάλους τους στους έξι πόντους και πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ τους 40-18.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ίκαροι Γιαννιτσών ισορρόπησαν το παιχνίδι, με την Αριδαία να διατηρεί την υπέρ της διαφορά, να φτάνει στην τελική επικράτηση με 73-50 και να παίρνει την πρόκριση για τους τελικούς του Πρωταθλήματος, όπου θα αντιμετωπίσει τους Αετούς Βέροιας με πλεονέκτημα έδρας.

Διαιτητές: Παπαγεωργίου – Ντόγκας.

Δεκάλεπτα: 19-12, 40-18, 55-30, 73-50.

ΦΟ Αριδαίας (Βάτσης): Αμπάρης, Βασίλογλου, Πέτκος 8 (2), Τοπαλίδης 13 (1), Νταούτι, Μπεγλόπουλος 13 (1), Παπαβραάμ 5 (1), Αβραμίδης 3 (1), Κληντσάρης, Μακρόπουλος 15, Στρέπκος 10, Ζέρζης 6 (1).

Ίκαροι Γιαννιτσών: Βουζίνας 10 (3), Μαυρόπουλος 1, Μαλλιάρης 9 (1), Πολυχρονίδης 6, Ελευθεριάδης 6, Μπογδάνης 6, Καρυπίδης, Χαραλαμπίδης 5, Υφαντίδης 7 (1).